ABSL, czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, opracował raport pt. “Sektor usług biznesowych w Katowicach”, z którego wynika, że miasto oraz GZM są jednymi z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki w Polsce. Pod względem inwestycji, obie jednostki są na drugim miejscu w kraju. Co jeszcze wpływa na ten szybki rozwój?
Jak podaje miasto Katowice w swoim artykule, w 126 centrach w regionie zatrudnionych jest ok. 30 tys. osób, co daje czwarte miejsce w Polsce wśród miast, w których usługi biznesowe uznawane są za specjalizację lokalną. Z raportu ABSL wynika, że w przeciągu ostatnich 5 lat, zatrudnienie w centrach usług w Katowicach i GZM znalazło łącznie 12 tys. osób, a prognozy na I kwartał 2023 roku wskazują, że tych osób będzie 32 tys. Katowice w tym rozwoju przodują, jednak miejsca na podium zajęły także Gliwice oraz ex aequo Chorzów, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec. Ponadto, w miastach zainwestowany został kapitał zagranicznych inwestorów, głównie z USA, Niemiec oraz Francji. Wśród 126 centrów w regionie najwięcej jest tych, zajmujących się usługami IT (aż 59 takich jednostek). Kolejne są SSC/GBS i BPO.
Podczas spotkania ABSL Summit Prezydent miasta Katowice Marcin Krupa w swoim przemówieniu podkreślił, że wzrost sektora usług biznesowych oznacza dobrą kondycję lokalnej gospodarki, co wynika z dobrej strategii rozwoju. W przemówieniu mowa była także o szkołach i uczelniach, które wspierane są przez miasto, ale także o start-upach i nowoczesnych projektach, związanych z technologią komputerową. W 2024 roku Katowice będą się szczycić mianem Europejskiego Miasta Nauki – dodaje prezydent miasta.
Warto dodać, że w rankingu inwestycji zagranicznych FDI Strategy, opublikowanym przez Financial Times, Katowice zostały uznane za piąte miasto wśród dziesięciu dużych europejskich miast przyszłości, co także jest dużym wyróżnieniem, a także dobrą prognozą na przyszłość.
Cały artykuł dotyczący raportu znajduje się w linku poniżej:
Źródło zdjęcia: katowice.eu