Rewitalizacja KWK Wieczorek

0
130

14 lutego zostały zaprezentowane wyniki konkursu na opracowanie koncepcji rewitalizacji kopalni KWK Wieczorek w Katowicach. Obiekt ma zostać zamieniony w miejsce nowych technologii.

Najnowsza wizja Katowic zakłada zwiększone zaangażowanie w branżę najnowocześniejszych technologii, które związane są z gałęzią informatyczną. Wedle planów na powstać tzw. „HUB Gamingowo-Technologiczny​​”. Władze miasta planują stworzenie specjalnej dzielnicy nowoczesnych technologii. 

Nowoczesne obiekty mają mieścić się wokół szybów Pułaski i Poniatowski, należących do byłej kopalni Wieczorek. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do kopalni, która od dawna jest już nieaktywna. Dodatkowo w planach znajdziemy budowę nowego zaplecza. Cały projekt wpisuje się w nurt rewitalizacji Strefy Kultury. 

Planowana przestrzeń zakłada zróżnicowane funkcje. Będą to m.in. powierzchnie biurowe, usługi korzystające ze współdzielonej infrastruktury, studia telewizyjne, laboratoria, sale konferencyjne czy pomieszczenia edukacyjne. Cała inwestycja realizowana będzie na podstawie projektu wykonanego przez AMC — Andrzej M. Chołdzyński. 

Proces rewitalizacji służy nadawaniu nowych funkcji obiektom, które są obecnie niewykorzystane. To idealne połączenie tradycji i historii z nowoczesnością. Warto zaznaczyć, że takie typy rewitalizacji są dosyć powszechne w Europie. Dzięki temu projektowi Katowice mają szansę stać się atrakcyjniejsze dla firm IT, również tych zagranicznych. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię