#Na Pomoc Ukrainie! Jak pomagają Gliwice

0
243

W jednym z artykułów informowaliśmy o zbiórkach i wolontariatach, które odbywają się w Katowicach. Dzisiaj przekażemy kilka informacji dla osób, które chcą pomóc uchodźcą z Ukrainy w Gliwicach.

Bezpłatna pomoc medyczna

Na początek ważna informacja dla osób, które szukają schronienia w Gliwicach. Miasto oferuje bezpłatną pomoc medyczną osobom uciekającym ze strefy wojny. Obejmuje ona lekarzy pierwszego kontaktu, poradnie specjalistyczne, a także szpitale w ramach usług NFZ.

Jedynym potrzebnym dokumentem jest zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży od daty 24.02.22 – jest to potwierdzenie o legalnym pobycie.

Na głównej stronie miasta znajduje się szczegółowa rozpiska placówek, które mogą przyjąć naszych sąsiadów ze wschodu:

https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/bezplatna-pomoc-medyczna-dla-uchodzcow-z-ukrainy-bezkoshtovna-medichna-dopomoga

Praca dla uchodźców z Ukrainy w Gliwicach

Gliwice szybko reagują w kryzysowej sytuacji i starają się zapewnić najlepsze warunki dla osób uciekających przed wojną. Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach włącza się do tych działań – pracownicy PUP będą aktywnie szukać pracy dla obywateli Ukrainy. Szefostwo oraz pracownicy składają apel do pracodawców, by ci składali oferty pracy przygotowane specjalnie dla Ukraińców.

Jeśli wśród naszych czytelników znajdują się osoby, będące pracodawcami, podajemy wszelkie niezbędne dane:

Powiatowy Urząd Pracy Gliwice, ul. Inwalidów Wojennych 12, pokój nr 5.

Tel: 32 444 23 80, 32 444, 23 78, 32 444 23 79

E-mail: sekretariat@pup.gliwice.pl z dopiskiem „UKRAINA”

Edukacja dla obywateli Ukrainy

Miasto chce zapewnić także warunki do edukacji dla młodych obywateli Ukrainy, którzy przybędą do Gliwic. Dzieci oraz młodzież mogą nieodpłatnie uczęszczać do szkół i przedszkoli. Co ważne, nie jest wymagana znajomość języka polskiego – dla osób, chcących podszkolić się w naszym ojczystym języku, przewidziano dodatkowe lekcje z języka polskiego.

Pomoc edukacyjna obejmuje trzy grupy osób i będą to dzieci w wieku od 3 do 6 lat, dzieci i młodzież od 7 do 15 lat oraz młodzież w wieku od 15 do 18 lat. Wykaz ważnych informacji, a także niezbędnych linków i danych kontaktowych, można znaleźć pod wskazanym adresem:

https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/uczniowie-przyjezdzajacy-z-ukrainy