#Na pomoc Ukrainie! Kolejne działania w Katowicach

0
121

Dwunasty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W ciągu kilkunastu dni w naszym województwie schronienie znalazło ponad 4 tysiące Ukraińców. Katowice ruszają z kolejnymi akcjami, które na celu mają wesprzeć uchodźców – między innymi rusza zbiórka artykułów szkolnych.

Przypominamy, że zbiórki wszelkich artykułów prowadzone są w Katowickich szkołach w godzinach od 8:00 do 19:00. Wciąż zbierane są potrzebne rzeczy, np. odzież, buty, bielizna, kołdry, poduszki, a także produkty żywnościowe oraz środki higieny osobistej, maszynki, szczotki, szczoteczki do zębów.

Niezbędne okazują się także artykuły szkolne, o czym apeluje Marcin Krupa – prezydent miasta Katowice. Szczególnie przydatne będą farby, długopisy, zeszyty, piórniki, plecaki oraz inne przybory szkolne. Artykuły będą przyjmowane w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach przy ul. Rynek 13, ale można je zanosić także bezpośrednio do szkół. Warto podkreślić, że organizatorzy zbiórki proszą, by artykuły były nowe i fabrycznie zapakowane.

Katowice zapewniają również wyżywienie uchodźcom, którzy znaleźli się w mieście – od 8 marca wydawane są pakiety żywnościowe. Osoby, które przyjęły pod dach uchodźców, mogą zgłaszać się do Terenowych Punktów Pomocy Społecznej MOPS od poniedziałku do piątku (8:00 do 15:00). Całą rozpiskę TPPS-ów znaleźć można w poniższym linku.

https://katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/aktualnosci?ItemID=5167&ListID={75169DCB-89EF-46CD-A876-165C1E838909}
Źrodło: katowice.eu

Pomoc można udzielić też w kontekście pracy zawodowej dla mieszkańców Ukrainy. Pracodawcy mogą zgłosić się do PUP Katowice drogą mailową na adres: ofertypracyukraina@katowice.praca.gov.pl. W wiadomości należy umieścić:

·         Nazwę i adres firmy

·         Stanowisko pracy

·         Liczbę poszukiwanych osób

·         Warunki pracy

·         Dane kontaktowe i informacje o możliwościach zakwaterowania

Ponadto działają 3 punkty pomocy prowadzone są przez miasto, w których udzielana jest pomoc potrzebującym uchodźcom. Punkt powitalny znajduje się na pierwszym piętrze budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy. Ul Sądowej. Punkt pomocy doraźnej zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Pocztowej, w dawnym budynku Urzędu Miasta. Punkt dziennej pomocy doraźnej otwarty jest przy ulicy Wita Stwosza 7.