Rekordowa liczba pomysłów w walce o Europejską Stolicę Kultury od mieszkańców Bielsko-Biała!

0
30

W Bielsko-Białej rozwija się burza pomysłów, niczym sztorm kreatywności, gdy miasto rywalizuje o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Mieszkańcy wnoszą swoje unikalne wizje, tworząc rekordową ilość kreatywnych idei! 

Przypominamy, że Bielsko-Biała aspiruje, aby zostać Europejską Stolicą Kultury 2029. Oprócz Bielska-Białej, na krótkiej liście znalazły się również miasta takie jak: Kołobrzeg, Katowice czy Lublin, więc rywalizacja o ostateczne zwycięstwo zapowiada się ciekawie.

Idea „Europejskiej Stolicy Kultury” narodziła się w 1985 roku. Jest to także jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych przedsięwzięć w ramach Unii Europejskiej, którego celem jest promowanie różnorodności kulturowej w Europie, podkreślanie wspólnych cech oraz wzmocnienie roli kultury jako czynnika wpływającego na długotrwały rozwój miast.

W drodze do otrzymania tytułu stolicy kultury, mieszkańcy Bielska-Białej wysłali aż 105 projektów w drugim naborze pomysłów na przedsięwzięcia kulturalne i społeczne. Wśród zgłoszeń znalazły się pomysły z wielu dziedzin: sztuk wizualnych, muzyki, turystyki, komunikacji cyfrowej, mody, kulinariów, teatru, edukacji i ekologii czy dziedzictwa kulturowego oraz łączące różne dyscypliny. Przesłane projekty będą stanowić silny kapitał intelektualny miasta w trakcie walki o tytuł – bielszczanie wykazali się z najlepszej strony! Grupa robocza ESK poszukiwała przede wszystkim projektów, które w różny sposób odnosiły się do dziedzictwa tekstylnego dwumiasta. Po pierwszym zapoznaniu się z projektami, można stwierdzić, że pod tym względem idee wypadły fantastycznie.

Po zakwalifikowaniu takiej ilości pomysłów, nie pozostaje nic innego, jak czekać na pozytywną decyzję komisji, ale warto zaznaczyć, że projekty, które nie znajdą się na ostatecznej liście, i tak mają szansę być realizowane po otrzymaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.