“Przystanki” Wojtka Kukuczki – relacja z wernisażu i spotkania

0
75

Niecodzienną wystawę mieli okazję obejrzeć goście Raciborskiego Centrum Kultury. Śpieszymy z relacją z wernisażu, gdzie autor opowiedział o wszystkich ciekawostkach wystawy!

W czwartek 27 kwietnia w Raciborskim Centrum Kultury odbył się niecodzienny wernisaż, a powodów tej niecodzienności było wiele. Po pierwsze,  gościem  spotkania „W Punkt” był wyjątkowy fotograf, twórca multimediów i filmów Wojciech Kukuczka, który zaprezentował  swoją wystawę pt. “Przystanki”. Po drugie, na wystawie pokazano obrazy tzw. fotografii ciągłej – na specjalnych ekranach można dostrzec podmuch wiatru, kołyszącą się trawę czy poruszenie na twarzach przedstawionych osób. Trzecim powodem wyjątkowości tego wydarzenia było zainstalowanie w Galerii I piętra RCK prawdziwego przystanku autobusowego, w którym odbyła się rozmowa z gościem.

Rozmowa rozpoczęła się od „przypadkowego” spotkania na przystanku, co było ciekawym wprowadzeniem. Poprowadziła ją Anna Kokolus, wicedyrektor RCK, która poznała się z Kukuczką podczas projektu fotograficzno-filmowego: Obiektywnie Śląskie. Zdjęcia artysty ozdobiły również RCK-owski przystanek.

Podczas rozmowy poruszano różne wątki. Począwszy od tego, jak narodziła się idea fotografowania przystanków, w jaki sposób to przebiegało, jak lokalni mieszkańcy reagowali na propozycję zrobienia im zdjęcia oraz jaki obraz danej gminy, a nawet Polski, wyłania się z tych prac. Dla autora prac ”przystanek” to ciekawa przestrzeń spotkań międzyludzkich, komunikacji, nie tylko publicznej, rozmowy z obcym, który może się stać przyjacielem. Przestrzeń, która staje się miejscem komunikacji niezobowiązującej, a jednocześnie niezwykle ważnej, w której jesteśmy trochę pomiędzy, mamy czas na przemyślenia i wyciszenie.

Podczas spotkania Wojtek Kukuczka opowiedział o swojej przygodzie z aparatem, technikum fotograficznym i o tym, że zrozumiał swoją profesję studiując dopiero na ASP. 

Z koncepcji fotografii ciągłej uczynił temat swojej pracy doktorskiej, a obecnie wykorzystuje ją jako autorską formę wyrazu. Na koniec podjęto wątek himalaizmu, pamięci o ojcu Wojtka- Jerzym Kukuczce i działalności Fundacji „Wielki Człowiek”, która skupia się na wspieraniu działań artystycznych.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wernisażu, dostępnej pod linkiem: https://we.tl/t-N69ZtjkuKy

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię