Europejski Kongres Gospodarczy 

0
75

Zaledwie tydzień temu zakończyła się XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, cyklicznego i popularnego wydarzenia odbywającego się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Główny zakres tematyczny dotyczył konkurencji i odporności europejskiej gospodarki oraz transformacji sektora energii. Wszystko w rytmie dzisiejszych czasów: uwzględniając zieloną transformację oraz wpływ wojny w Ukrainie.

Jak co roku można było usłyszeć i zobaczyć znane osobistości ze świata gospodarki, polityki czy edukacji. Tegoroczną edycję zwieńczyło w środę, poranne wystąpienie o Ogłoszeniu Kluczowej Inwestycji w Rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej z premierem Mateuszem Morawieckim, który wraz z Januszem Cieszyńskim (minister cyfryzacji) oraz Ralphem Haupterem (prezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę); zapowiedział ulokowanie centrum informatycznego w Katowicach. Również ma się tu znaleźć część przetwarzania danych i część bazy danych Komisji Nadzoru Finansowego. Dodatkowo, Microsoft uruchomi pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze.

Oprócz premiera gośćmi Europejskiego Kongresu Gospodarczego byli ambasadorzy, ministrowie, konsulowie oraz prezesi bądź przedstawiciele poszczególnych podmiotów, zarówno prywatnych jak i państwowych. Nic więc dziwnego, że wydarzenie jest nadzwyczaj popularne, organizatorzy podali że zgłosiło się ponad 11 tys. uczestników i mieli oni możliwość uczestnictwa w prawie 170 panelach oraz pokazach statycznych i dynamicznych.

Wraz z kongresem podobnie jak w ostatnich latach, po raz kolejny odbyło się Europejskie Forum Młodych Liderów. Trzydniowy cykl wydarzeń, debat i spotkań w ramach rozwoju współpracy młodych aktywistów z całej europy oraz studentów regionalnych uczelni czy nawet przedsiębiorców uczestniczących w EKG. Na tegorocznym forum tematami przewodnimi były: Edukacja dla przyszłości (Nauka i Rozwój); Zawody przyszłości; Zaangażowanie społeczne

Organizatorami Europejskiego Kongresu Gospodarczego była Grupa PTWP. Z kolei Europejskiego Forum Młodych Liderów Grupa PTWP wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.