„Przyciepnij się na koło”

0
98

“Przyciepnij się na koło” to akcja organizowana w Katowicach w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, który potrwa od 16 do 22 września. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to tydzień z jednośladami! Ambasadorami wydarzenia mają stać się sami urzędnicy. 

Europejski Tydzień Mobilności istnieje od 2002 roku. Kiedyś istniał pod nazwą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Został stworzony przez Komisję Europejską, by zachęcać mieszkańców miast do zmiany nawyków transportowych, a także zdrowotnych i tych związanych z ekologią. W tym Roku ETM przypadnie na dni 16-22 września, a Katowice, jako że od lat promują poruszanie się rowerami, organizują akcję pod hasłem “Przyciepnij się na koło”, co ma promować jazdę na rowerze nie pod hasłem sportu, a transportu, z którego można korzystać na co dzień! 

Katowice co roku chętnie przyłączają się do tej akcji. Marcin Krupa dla portalu miejskiego Katowice mówi, że miasto od lat stawia na rower jako transport miejski, co zresztą widać po kilometrach dróg rowerowych, stacji z rowerami miejskimi, których obecnie jest 125. Samych rowerów jest ok. 1000. Oczywiście, nie każdy musi od razu wsiadać na rower. Czasami nie pozwala na to zdrowie fizyczne, jednak samochód można zamienić w tych dniach także na transport publiczny. W całą akcję mają zaangażować się katowiccy urzędnicy, stając się ambasadorami akcji. “Wybieram koło” to hasło przewodnie serii zdjęć, które będą ukazywały się w mediach społecznościowych miasta.

Tegoroczne hasło kampani nawiązuje do śląskiego słowa przyciepka, oznaczającego przerzutkę rowerową, która lubi się zepsuć. Dlatego 18 września odbędą się warsztaty z naprawy rowerów w Kato Urban Corner. Jednak to nie koniec wydarzeń, podczas tych kilku dni. Po więcej zapraszamy na portal Katowic, gdzie znajduje się dokładny plan wszystkich akcji w dniach 16-22 września.