Żywiec miasto zmySŁÓW

0
87

Już w poniedziałek 19 września ruszy IV edycja interdyscyplinarnego żywieckiego Festiwalu, która potrwa do niedzieli. Od 2016 roku w połowie września Żywiec zamienia się w stolicę słowa pisanego i mówionego, w szczególności wyrażanego przez muzykę i literaturę.

Głównym celem organizatorów jest umożliwienie mieszkańcom Żywca i Żywiecczyzny oraz osobom spoza regionu poznanie skarbnicy kultury, poprzez wykorzystanie każdego ze zmysłów. Dlatego w mieście nie brakuje wydarzeń o charakterze społeczno-kulturowym. Organizatorzy zapewniają, że będzie to okazja do „czytania, oglądania, słuchania, a także smakowania słów”. 

W poniedziałek, 19 września, będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach prowadzenia wywiadów z Janem Osieckim, a także w warsztatach rysunku i oprawy graficznej dla najmłodszych z Piotrem Sochą, organizowanych w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej.

We wtorek, 20 września, na uczestników czekać będzie spotkanie dla najmłodszych z Marią Strzelecką, autorką książki „Beskid Niski bez kitu”, czy udział w wydarzeniu „Być jak konduktor” – spotkanie autorskie z Przemysławem Brychem na Dworcu PKP w Żywcu.

W środę o godzinie 11:00 dr Tomasz Rożek poprowadzi spotkanie dla młodzieży na temat sztucznej inteligencji i superbohaterów w MCK w Żywcu, a o godzinie 12 rozpoczną się warsztaty muzyczne z Jackiem Królikiem. 

Natomiast 22 września (czwartek) nastąpi kontynuacja warsztatów muzycznych z Jackiem Królikiem, a o godzinie 11:00 odbędzie się wykład historyczny Doroty Firlej na temat Marii Krystyny Habsburg (Sala audiowizualna Muzeum Miejskiego w Żywcu).

W piątek (23 września) osoby chętne będą mogły wziąć udział w warsztatach z gry na gitarze basowej, prowadzonych przez Krzysztofa Ścierańskiego w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej o godzinie 12:00. Natomiast wieczorem spotkanie pod tytułem „Archiprzewodniki po Polsce i po Europie” poprowadzą Robert Konieczny i Tomasz Malkowski.

W sobotę nie zabraknie atrakcji dla każdej grupy wiekowej. O 11:00 Tadeusz Kóska przeprowadzi warsztaty druku szablonowego dla dzieci, a o godzinie 13:00 rozpocznie się wykład Małgorzaty Pióro „Sztuka Patrzenia”. Wieczorem (18:00) odbędzie się koncert Krzysztofa Ścierańskiego Quartet! W Miejskim Centrum Kultury. Od 12 do 22 na żywieckim Rynku będzie można podziwiać występy artystów ulicznych i cyrkowych.

Na sam koniec, w niedzielę o 11:00 rozpocznie się Święto Chleba na żywieckim Rynku.