Premiera książki “Z archiwum Jerzego Kukuczki”

0
56

Osiągnięcia legendarnego alpinisty i himalaisty Jerzego Kukuczki zawsze będą powodem do dumy dla wszystkich ślązaków. Ku czci jego wyczynów, nadszedł czas na wydanie nowej książki z serii “Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Nie przegapcie premiery!

Polski taternik, alpinista i himalaista. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (14 gór, których wysokość przekracza 8 tys. m.n.p.m.). Jerzy Kukuczka zdobył je wszystkie w niespełna 8 lat, co stanowi niezwykły wyczyn. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii. 

Zadanie dbania o dziedzictwo himalaisty wzięła na siebie żona Jerzego – Celina Kukuczka. Premierze nowej książki będzie towarzyszyć jej prelekcja, gdzie przybliży nam historię wielkiej osoby. 

Główną częścią spotkania będzie rozmowa z uczestniczkami kobiecej wyprawy na K2 Danutą Wach i Anielą Łukaszewską oraz z współautorką książki Iloną Chylińską i Wojciechem Lemańskim, archiwistą w Fundacji Wielki Człowiek. Opowiedzą oni o pracy nad książką “(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” oraz o Archiwum Jerzego Kukuczki. 

“(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” ukazuje historię jednej z trzech polskich wypraw na K2 z roku 1982 oraz kulisy nielegalnego wejścia na Broad Peak przez Kukuczkę i Kurtykę. Główną osią wydania są niepublikowane dotąd zapiski z dziennika Jerzego Kukuczki, który towarzyszył mu podczas wyprawy. Ilona Chylińska tworzy z pozostawionych notatek, listów i innych elementów archiwalnych (zdjęć, nagrań audio-video) spójną narrację, która dotyczy również tła historycznego opisywanych wydarzeń. 

Spotkanie jest zaplanowane na piątek 4 listopada i odbędzie się w instytucji Katowice Miasto Ogrodów o godzinie 18:00 w sali 211. Serdecznie zapraszamy!