Katowice Miastem Przyjaznym dla Biznesu miesięcznika „Forbes”

0
94

Działania na rzecz biznesu kolejny raz zostały docenione! Miasto Katowice otrzymało prestiżową nagrodę pod egidą autorytatywnego wydawnictwa “Forbes”. Miasto zajęło pierwsze miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu.

Ranking przygotowano w oparciu o dane z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Wzięto pod uwagę: liczbę netto rejestracji nowych spółek w danej miejscowości (po odjęciu od nowych rejestracji upadłości i wykreśleń z rejestru); ilość zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej). W przypadku salda migracji spółek, waga była trzy razy wyższa niż u pozostałych. Wspomniane dane posłużyły do wykonania przeliczeń na 1 tys. mieszkańców.

W ramach rankingu miasta i gminy podzielono na pięć kategorii według liczby mieszkańców: powyżej miliona, 300 tys. – do miliona, 150 – 299 tys. (w tej kategorii zwyciężyły Katowice), 50 – 149 tys., poniżej 50 tys.

Mocnym punktem w strategii Katowic jest duża ilość powierzchni biurowych. Katowice osiągnęły już poziom 715 000 m2 przestrzeni biurowej i nadal się w tym zakresie rozwijają. Ale oprócz przestrzeni biurowych, miasto oferuje również zrównoważony transport, liczne przestrzenie zielone oraz silne tradycje akademickie, a ich dodatkowym atutem jest dostęp do 3 międzynarodowych lotnisk oraz bogata oferta tzw. przemysłu czasu wolnego. Takie warunki sprawiają, że Katowice stają się bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie Polski dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Miasto może się również pochwalić tym, że bezrobocie w Katowicach w lipcu 2022 roku było jednym z najniższych w całej Polsce, a liczba spółek handlowych, prowadzących działalność w Katowicach wynosiła ponad 13,7 tys.

Prestiżową nagrodę z rąk Redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes” Pawła Zielewskiego odebrał prezydent miasta Marcin Krupa. Uroczysta gala odbyła się 17 października podczas Europejskiego Forum Samorządów Local Trends w Poznaniu.