Porozumienie transportowe na Śląsku

0
62

Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia, organizująca przewozy autobusowo-tramwajowe, podpisała porozumienie z samorządem województwa, czyli właścicielem Kolei Śląskich oraz z Polregio. Od 1 stycznia 2024 będzie dostępny jeden bilet na środki transportu oferowane przez Zarządu Transportu Metropolitalnego, Koleje Śląskie i Polregio.

Zgodnie z informacją GZM m.in. od 1 marca 2024 r. cena biletu 30-dniowego ważnego na terenie 1 miasta wynosić będzie 119 zł. Zmiana ceny (o 10 zł) wynika ze wzrostu kosztów organizacji publicznej, szczególnie cen energii i wynagrodzeń. Jednak dzięki porozumieniu podpisanemu z samorządem województwa śląskiego pasażerowie w cenie biletu zyskają możliwość poruszania się również koleją.

Dostępne będą różne rodzaje biletów:

a) Metrobilet 1 Miasto 30, za 119 zł- w przypadku Katowic w ramach tego biletu będzie można poruszać się wszystkimi środkami transportu na obszarze takich miast jak Gliwice, Tychy, Mysłowice czy Dąbrowa Górnicza, gdzie również jest po kilka stacji i przystanków kolejowych.

b) Metrobilet Obszarowy 30 za 189 zł- Po stronie komunikacji ZTM bilet ten będzie uprawniał do podróżowania w ramach całej sieci; po stronie kolei – na jego podstawie będzie można poruszać się na obszarze od trzech do sześciu graniczących kolejno ze sobą gmin.

c) Metrobilet Sieć 30 za 249 zł- ważny na całej sieci w komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych Kolei Śląskich i Polregio na obszarze GZM.

Wspólnym biletem będzie można dojechać także do lotniska w Pyrzowicach, do integracji ma zostać włączony również fragment linii kolejowej S9 na odcinku Tarnowskie Góry – Pyrzowice lotnisko i dalej do Siewierza, przebiegający przez Miasteczko Śląskie, które nie jest częścią GZM.