Podsumowanie projektu Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej

0
22

Wielkie idee zaczynają się od małych kroków, a Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej pokazała młodym liderom, w jaką stronę iść i gdzie szukać wsparcia. Projekt ten nie tylko kształcił, ale także inspirował do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym!

Przez ostatnie miesiące młodzież z różnych miast województwa Śląskiego zaangażowała się w fascynującą podróż po świecie demokracji lokalnej. Wisienką na torcie stała się konferencja podsumowująca projekt w Willi Goldsteinów, która odbyła się w dniach 16 i 17 listopada 2023 roku. Konferencja przyczyniła się do dyskusji
o partycypacji i władzy lokalnej. Wydarzenie sprzyjało zaprezentowaniu głównych rezultatów projektu: raportu “Śląska Karta Młodzieży” oraz gry planszowej “Wyścig po Parlamencie Europejskim”.

Pierwszy dzień rozpoczął się od uroczystego otwarcia przez Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę. Obecni na sali mogli wysłuchać wykładu prowadzonego przez Wojciecha Goska pod nazwą “Demokracja lokalna – jak to działa?”. Zakres tematyczny opierał się na funkcjonowaniu władzy lokalnej. Następnie, młodzież wzięła udział w grze planszowej “Wyścig po Parlamencie Europejskim”. 

Drugi dzień konferencji skupiał się na przedstawieniu raportu końcowego pod nazwą “Śląska Karta Młodzieży” w towarzystwie zaproszonych gości – Danuty Kamińskiej – Wiceprzewodniczącej Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Macieja Biskupskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Katowice, Adama Skowrona – Radnego Miasta Katowice. Goście wraz z uczestnikami prowadzili dynamiczną dyskusję dotyczącą wyników raportu oraz aktywności młodzieży w Katowicach. 

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi rezultatami projektu na stronie internetowej: infografiki, gra planszowa do pobrania, podcasty, webinary oraz raport.

W atmosferze entuzjazmu, współpracy i zaangażowania, konferencja staje się punktem kulminacyjnym tego inspirującego projektu. „Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej” nie kończy się tutaj; staje się impulsem do dalszych działań, do rozwoju społeczeństwa opartego na wartościach demokratycznych i partycypacji młodych ludzi w kształtowaniu własnej przyszłości.