Noc Spadających Gwiazd w Planetarium Śląskim

0
146

Po raz pierwszy od 4 lat Noc Spadających Gwiazd odbędzie się na terenie Planetarium Śląskie. Blask spadających meteorów można będzie zobaczyć w obecności eksperta w tej dziedzinie.

Tak naprawdę perseidy można już podziwiać na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, jednak ich maksimum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 roku. W maksimum roju, będzie można zobaczyć nawet sto spadających gwiazd w ciągu godziny! Jednak przypadająca na 12 sierpnia pełnia może trochę utrudnić widoczność. 

Spadające gwiazdy – są to szybkie meteory, zwane perseidami, pozostawiające po sobie krótkotrwały ślad na niebie. Potrafią padać pęczkami po 6-15 meteorów w kilka minut. Do obserwacji meteorów nie potrzebujemy teleskopów i lornetek, wystarczy nieuzbrojone oko. Najlepiej wybrać miejsce, z którego widać spory obszar nieba oraz w którym nie ma jakiegokolwiek źródła światła. 

Oglądaniu gwiazd towarzyszyć będzie komentarz astronoma – wicedyrektora Planetarium Śląskiego Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół Albo i Nie.

W tym roku Planetarium Śląskie – Park Nauki zaprasza na wspólne oglądanie spadających gwiazd w poniedziałek, 15 sierpnia, o godzinie 21:00. Udział w Nocy Perseidów jest bezpłatny. 

Oglądanie spadających gwiazd – to idealna okazja na spędzanie czasu na otwartym powietrzu, a dla par – dobry pomysł na randkę!