Noc Chórów w Gliwicach

0
126

Noc Chórów to cykliczne wydarzenie o charakterze artystyczno – edukacyjno – społecznym. Kolejnym punktem na mapie wystąpień chórów będą Gliwice. Chóralne śpiewy otoczą miasto już 24 września, uczestnicy zaprezentują swoje utwory mieszkańcom miasta w ramach pięciu kategorii.

Po dwóch udanych edycjach Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej, nastał czas na Gliwice. Festiwal ma na celu przybliżenie śpiewu chóralnego szerokiemu gronu odbiorców, poza atmosferą rywalizacji czy jakiejkolwiek presji – celem ma być dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi. Prezentacje chóralne odbywają się w otwartych przestrzeniach miejskich, chóry nie występują w strojach koncertowych i prezentują dowolnie wybrany przez siebie repertuar w ramach 5 kategorii: muzyka klasyczna, folklor, jazz-pop, sakralna, dziecięca.

W pierwszej podobnej imprezie wzięło udział 11 chórów z całego Śląska oraz gość specjalny – Chór Improwizujący Csikserda z Budapesztu. Ideą Nocy Chórów było przedstawienie muzyki chóralnej szerokiej widowni, wyjście z sal koncertowych i zbliżenie się do publiczności. Wszystko odbywało się w najbardziej historycznej części Rudy Śląskiej – dzielnicy Nowy Bytom.

Zachęcamy do odwiedzania strony Facebook organizatora i do udziału w wydarzeniu.