Pszczoly mieszkające na Burowcu, NOSPRze i na Brynowie tworzą miód, który jest reklamą województwa śląskiego. Pasieki są prowadzone od 2020 roku, a pszczoły mają nieograniczony dostęp do zapylania roślin w mieście.
Aktualnie zapylających owadów jest około 240 tysięcy. Warto dodać, że wszystkie ule są w pełni ekologiczne. Katowice inwestują w działania zero waste, co skutkuje m.in wysiewaniem łąk kwietnych, sadzeniem drzew czy właśnie dbaniem o owady.Co pozytywnie zaskakuje – miasto to dobre miejsce dla pszczół, ponieważ zawiera różnorodne rodzaje roślin oraz jest po prostu cieplej, w roślinach nie znajdują się również szkodliwe substancje.
Miasto Katowice oferuje miód pszczół, który jak się okazuje jest zdrowszy niż miód sklepowy, gdyż posiada mniej rtęci oraz żelaza. Miód z dachu NOSPRu zawiera aż 62% pyłku kasztanowca, natomiast miód zebrany z Brynowa i Burowca to 51% pyłku kasztanowca i różnych gatunków wierzb. Miód można wygrać w konkursie “ Miód z nutą Katowic”.
Jako mieszkańcy możemy również pomagać pszczołom poprzez wybieranie roślin, które są odpowiednie dla tych owadów, umieszczanie poidełek z wodą w miejscach przez nie najczęściej uczęszczanych oraz rzadziej kosić trawę, aby powstała łąka kwietna. Nie powinno się sprzątać liści czy wypalać traw. Jednym z popularniejszych w ostatnich latach rozwiązań jest hotel dla owadów, który można postawić w spokojnym miejscu w swoim ogrodzie. Domek można ustawić nawet na tarasie czy balkonie.