Narodowe Czytanie 2023 w Fundacji Ius et Civis

0
27

Wielka literatura i duma narodowa w jednym – to właśnie Narodowe Czytanie,
a w roku 2023 nie mogło być inaczej. Wybierając powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jako centralny tekst, zapraszamy wszystkich do Instytutu Roździeńskiego, aby wyruszyć w literacką podróż, która nie tylko odkryje przed nami tajemnice epoki, ale także pozwoli zbliżyć się do serca polskiej historii i kultury.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, kanonicznych dzieł literatury polskiej, dbałości o piękno polszczyzny oraz wzmocnienie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

Tegorocznym wyborem jest lektura Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a wydana została w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 

“To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy…” – tak zachęcał do lektury prezydent Andrzej Duda.

Narodowe czytanie w siedzibie Fundacji Ius et Civis to świetna okazja, aby przypomnieć sobie znakomite dzieło polskiej autorki. Zapraszamy miłośników literatury na ul. Mariacką 37/6 w Katowicach już 10 listopada 2023 roku (poniedziałek) o godzinie 12:00.