Katowice i Bielsko-Biała na krótkiej liście konkursu Europejska Stolica Kultury 2029

0
62

Europa utrzymuje spojrzenie w kierunku Polski, gdzie dwa dynamiczne i kulturalnie bogate miasta województwa śląskiego – Katowice i Bielsko-Biała – stoją u progu swej szansy, by stać się Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. To nie tylko zaszczyt dla tych miast, ale także wyjątkowa okazja do promocji kultury, sztuki i dziedzictwa Polski na arenie międzynarodowej.

Idea „Europejskiej Stolicy Kultury” narodziła się w 1985 roku dzięki inicjatywie ówczesnej minister kultury Grecji, Meliny Mercouri, i z biegiem lat stała się ambitnym projektem kulturalnym w Europie. Jest to także jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych przedsięwzięć w ramach Unii Europejskiej, którego celem jest promowanie różnorodności kulturowej w Europie, podkreślanie wspólnych cech oraz wzmocnienie roli kultury jako czynnika wpływającego na długotrwały rozwój miast.

Jurorzy to 9 specjalistów wskazanych przez Unię Europejską i 2 nominowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieli wyjątkowo trudne zadanie. Od poniedziałku do czwartku trwały przesłuchania konkursowe – każde z kandydujących miast miało 45 minut na prezentację. Kolejne 45 minut poświęcono sesji pytań ze strony jurorów i odpowiedzi kandydatów. Na ostateczną decyzję wpłynęła więc zarówno jakość wniosku aplikacyjnego, jak i siła argumentów użytych w prezentacji (połączona z dobrym wynikiem sesji pytań).

Oprócz Katowic i Bielska-Białej, na krótkiej liście znalazły się również miasta takie jak: Kołobrzeg czy Lublin, więc rywalizacja o ostateczne zwycięstwo zapowiada się ciekawie. 

Teraz przed miastami kolejny krok -na podstawie wniosków jurorów muszą przygotować zaktualizowany wniosek konkursowy, a następnie przygotować wizytę studyjną jurorów. Decyzję o tym, które miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, poznamy w połowie 2024 roku.

Zachęcamy do śledzenia wyników konkursu!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię