#Na Pomoc Ukrainie! Pomoc Zagłębia Dąbrowskiego

0
134

Śląsk jest zmobilizowany do pomocy. W serii #Na Pomoc Ukrainie przekazujemy najważniejsze informacje związane ze wsparciem w śląskich miastach. W tym artykule przekażemy kilka ważnych informacji dotyczących pomocy na Zagłębiu Dąbrowskim.

W Dąbrowie Górniczej w Centrum Aktywności Obywatelskiej, przy ul. Henryka Sienkiewicza 6A działa zbiórka niezbędnych przedmiotów dla uchodźców, tj. żywności do szybkiego przygotowania, konserw, proszków do prania, szczoteczek i past do zębów, kosmetyków dla kobiet oraz ręczników. CAO jest otwarte przez całą dobę.

Dodatkowo pod numerem 32 262 44 10 działa całodobowa infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod tym numerem uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać wsparcie, a mieszkańcy zgłosić chęć pomocy, np. przy przygotowywaniu posiłków.

Podajemy także ważne linki, które wymienione są na głównej stronie miasta Dąbrowy Górniczej:

Informacje dla szukających wsparcia i oferujących pomoc: www.pomagamukrainie.gov.pl/

Informacje dla obywateli Ukrainy: www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

W Sosnowcu w hali sportowej w Zagórzu (ul. Braci Mieroszewskich) zorganizowana została zbiórka, która będzie działa od 1 marca codziennie w godzinach od 8:00 do 21:00. Zbierane są odzież i okrycie, środki higieny i czystości, żywność oraz inne niezbędne przedmioty, np. baterie, power banki, latarki, zestawy pierwszej pomocy. Organizatorzy proszą, aby przekazywane rzeczy były nowe i fabrycznie zapakowane.

Pod numerem 514 781 706 działa także specjalna infolinia dla osób z Ukrainy, które przyjadą do miasta i będą potrzebować pomocy, np. z noclegiem, pracą czy odnalezieniem się w mieście.

Osoby uciekające przed wojną zostaną objęte bezpłatną opieką medyczną. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub stempel Straży Granicznej RP z datą od 24.02.22.

Jeśli chcecie pomóc lub znacie osobę, która potrzebuje pomocy, przekażcie jej ważne informacje. A my zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułów z serii #Na Pomoc Ukrainie!