Metropolia Idei – Dobra Przestrzeń dla nauki

0
95

Rzeka Rawa w samym centrum Katowic jest obiektem wielu kontrowersji. Pomimo tego, że jest rzeką, to swoim wyglądem przypomina raczej ściek. Ale dla mieszkańców Katowic są dobre wieści – eksperci planowania urbanistycznego są gotowi, aby zakasać rękawy i to zmienić!

Dzisiejsze czasy szybkiego rozrastania się i rozwoju miast stawiają przed urbanistami nowe wyzwania. Obszar dookoła rzeki stanowić ma miejsce dla odetchnięcia od stresu. Jednak stan terenów przybrzeżnych Rawy jest daleki od odpowiedniego. W związku z tym, w ramach Metropolitalnej Szkoły Prototypowania, zainicjowano eksperyment nad Rawą. 

Na ul. Bankowej, tuż przy Rawie, zlikwidowano ostatnio kilkanaście miejsc parkingowych. Teraz rosną tu trawa, krzewy i drzewa w donicach. Można usiąść i odpocząć, spotkać się, porozmawiać. Projektanci zamierzają bacznie obserwować i analizować to miejsce.

W ramach działań, polepszających obszar dookoła rzeki, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia razem z Gazetą Wyborczą zapraszają 19 października na spotkanie z cyklu Metropolia Idei. Najpierw o godz. 14:30 uczestnicy spotkają się przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na ul. Bankowej. Tam w luźnej spacerowej formie można będzie podyskutować z Pawłem Jaworskim – urbanistą i twórcą przestrzeni.

Z kolei o godz. 15:30 odbędzie się rozmowa z ekspertami o przemianie w przestrzeni miejskiej przy uczelni oraz o współpracy uczelni z Metropolią i Katowicami. Spotkanie odbędzie się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Gośćmi spotkania będą:

  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii;
  • prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego;
  • prof. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach;
  • Anna Budzanowska, pełnomocnik ds. Europejskiej Stolicy Nauki Katowice 2024;
  • Aneta Moczkowska, pełnomocniczka rektora UŚ do spraw Strefy Nauki.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców metropolii do przedstawienia swoich pomysłów na Rawę!