“Królestwo Żelaza” w Chorzowie

0
109

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie otwiera bramy do świata “Królestwa Żelaza” – Królewskiej Huty. Za pomocą wystawy stałej, podkreślono jej wkład w rewolucję przemysłową w Polsce oraz jej znaczenie w historii regionu.

Zanim przejdzie się do głównej części wystawy, organizatorzy kierują odwiedzających do sali „Prologu”. W zaaranżowanej przestrzeni w holu głównym spojrzeć można na historię hut „Kościuszko – Królewska” i „Batory – Bismarck” oraz dzieje innych zakładów przemysłowych, działających w Chorzowie. Wszystko to wpisane w kalendarium wydarzeń ważnych w industrialnej historii miasta, regionu i świata.

Po wejściu na teren “Królestwa”, w pierwszej kolejności widzowie trafiają do „Strefy życia”. Poświęcona jest ona projektowaniu huty, motywacjom, stojącym za wyborem profesji oraz nauce zawodu. Zgodnie z naturalną ścieżką życia człowieka, przechodzi się do “Strefy pracy”, gdzie przez opowiadania i filmy byłych pracowników kopalni można zanurzyć się w atmosferę intensywnej pracy byłego zakładu.

Dalej na ścieżce okazują się oryginalne hutnicze maszyny. Ciężko nie zauważyć ważących blisko 17 ton olbrzymich młotów mostowych czy imponujących fragmentów zespołu walcowniczego z kołem zamachowym o średnicy 6m. To najstarsze urządzenie w „Królestwie Żelaza”. Częścią „Strefy pracy” jest również film w sali kinowej. Podczas seansu na sferycznym ekranie, w widowiskowy sposób prezentowana jest historia i rola żelaza i stali w budowaniu świata.

Dla najmłodszych również przygotowano rozrywkę. W tajniki „Królestwa Żelaza” wprowadzi ich hutniczy duszek „Przetopek”. Zachęci do samodzielnego rozwiązywania zagadek i wykonania powierzonych misji, rozmieszczonych na ekspozycji.

Zapraszamy na rodzinną podróż w świat “Królestwa stali”!