Koncert Brandenburski w Muzeum Hutnictwa

0
111

Harmonijne dźwięki epoki baroku zabrzmią w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Usłyszymy również muzykę nowoczesną, której będzie towarzyszyć industrialne brzmienie. Zobaczcie, jaki repertuar przygotowali organizatorzy!

Wydarzenie, organizowane w ramach 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego, odbędzie się 17 września o 18:00.

Zgodnie z myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu, program koncertu ukaże innowacje w instrumentacji z epoki baroku. III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha w Chorzowie zabrzmi w specjalnie przygotowanej wersji – z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Współgrać on będzie z Sinfonią industrialną na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego – kompozycją, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. To pierwszy w historii utwór, łączący naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami przemysłowych maszyn, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Huty Kościuszko w Chorzowie. Pomimo eksperymentów, klasyczne brzmienie baroku przedstawi dzieło Heinrich Ignaz Franz von Biber – Battalia à 10 skomponowana w 1673 roku na 3 skrzypiec, 4 altówki, 2 wiolonczele i continuo, która jest dramatem osadzonym w muzyce. Składa się z serii małych obrazków, połączonych akcją i opowiedzianych za pomocą bardzo oryginalnych środków muzycznych, łączących różne efekty dźwiękowe. W geście solidarności z narodem ukraińskim wykonana zostanie także kompozycja Valentina Silvestrova.

Wykonawcami koncertu będzie jeden z zespołów Filharmonii Śląskiej – Śląska Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Na koncert obowiązuje wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Hutnictwa (limit to dwie wejściówki na jedną osobę). Istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej, numer telefonu można znaleźć pod linkiem. Zachęcamy do odwiedzenia koncertu!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię