Katowice inwestują w autobusy hybrydowe! Kolejny krok do poprawy jakości powietrza

0
88

W 2023 roku w Katowicach na drogach mają pojawić się hybrydowe autobusy, które będą jeździły po całej aglomeracji. Miasto podpisuje umowę z Volvo na 22 nowe pojazdy z silnikiem hybrydowym. To kolejny krok, mający na celu poprawę jakości środowiska naturalnego! 

Dokładnie za rok pasażerowie PKM Katowice, będą mogli skorzystać z autobusów hybrydowych, mających silnik spalinowy oraz elektryczny. To pierwsza tego typu inwestycja w mieście. Umowa została podpisana ze szwedzkim producentem Volvo, który ma dostarczyć do miasta aż 22 nowe pojazdy, które będą jeździły po drogach aglomeracji. Pięć z nich to nowoczesne pojazdy przegubowe, a pozostałe 17 to autobusy jednoczłonowe. Autobusy przegubowe mają mieć 130 miejsc, natomiast jednoczłonowe 80. Pojazdy mają być wyposażone w dwustrefową klimatyzację, ładowarkę USB, Wi-Fi oraz tablice elektroniczne.

Wartość inwestycji to 43 miliony złotych, a wszystkie pojazdy mają spełniać unijne normy. 

Tego typu pojazdy muszą spełniać specjalne normy, w tym normę EURO 6, którą spełnia już ponad 50% pojazdów w mieście, a także normę EEV. 20 pojazdów w Katowicach posiada już napęd elektryczny. Prezydent Miasta Marcin Krupa w wypowiedzi dla portalu miasta Katowice, podkreśla że taka inwestycja wpisuje się w ideę transportu zrównoważonego. 

https://katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/aktualnosci?ItemID=5416&ListID={75169DCB-89EF-46CD-A876-165C1E838909}