III Festiwal Szachowy “Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”

0
105

Szachy zyskują popularność w naszym kraju, a już 12 sierpnia rozpocznie się w Ustroniu III festiwal szachowy. Potrwa on aż do 21.08. Organizatorzy hucznie zapowiadają, że Ustroń staje się szachową stolicą Polski. Jakie atrakcje czekają na uczestników festiwalu?

Na otwarciu wydarzenia odbędzie się koncert folkowego zespołu — Tekla Klebetnica. Grupa muzyczna zaprezentuje piosenki góralskie, które wzbogacone są o nawiązania do muzyki bałkańskiej. Tekla Klebetnica w swoich utworach prezentuje tzw. folk-crossover, gdzie folkowe rytmy połączone są z muzyką klasyczną, cygańską czy z jazzem.

Organizatorem festiwalu jest Śląski Związek Szachowy, a współorganizują go Miasto Ustroń, powiat cieszyński, firma Mokate i międzynarodowa federacja szachowa FIDE. Hasłem przewodnim imprezy jest: Szachy w Ustroniu łączą pokolenia. Patrząc na harmonogram wydarzenia, organizatorzy chcą zaprezentować tę dyscyplinę sportową jako międzypokoleniową formę spędzenia czasu.

Głównymi elementami imprezy będą turnieje szachowe. Przez dwa tygodnie rozegrane zostanie aż 15 turniejów, w tym: Ogólnopolskie Mistrzostwa Nauczycieli, Ogólnopolskie Mistrzostwa Górników, Ogólnopolskie Mistrzostwa Energetyków, czy Mistrzostwa Śląska Juniorów w szachach szybkich i drużynowych. Wśród innych turniejów w Ustroniu odbędzie się turniej dla zawodników posiadający ranking FIDE oraz turniej Open, gdzie każdy może wystartować i spróbować swoich sił.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Viswanathan Anand. Hinduski arcymistrz byłym mistrzem świata w latach 2007-2013 i mistrzem świata FIDE w latach 2000-2002. Komentatorzy szachowi nadali mu przydomek Tygrys z Madrasu. Uczestnicy festiwalu będą mogli zagrać tzw. symultanę z tym utytułowanym zawodnikiem. Symulanta szachowa polega na tym, że arcymistrz rozgrywa jednocześnie partie z kilkunastoma szachistami.

Na koniec festiwalu czeka uczestników kolejny koncert. Organizatorzy zaplanowali występ zespołu Golden hits of Queen. Zespół stara się odtworzyć ponadczasową muzykę zespołu Queen, dodając do niej elementy symfoniczne.