Jubileusz 40-lecia koncertów umuzykalniających Franciszka Borysowicza

0
92

Jubileusz 40-lecia koncertów umuzykalniających Franciszka Borysowicza składał się z dwóch części. Przyjechali nawet goście z oddalonej o 500 km Białej Podlaskiej. Obecni byli również dawni wychowankowie różnych grup Septymy – zespołu wokalnego prowadzonego przez Borysewicza przez kilkadziesiąt lat. 

Do południa nie mogło zabraknąć koncertów umuzykalniających – ostatnich w tym roku szkolnym, które wyjątkowo odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Raciborzu – w miejscu gdzie 40 lat temu Franciszek Borysewicz je rozpoczynał. Druga część dnia i wieczorne wydarzenia w Raciborskim Centrum Kultury miały charakter benefisu. 

Pierwszą niespodzianką dla jubilata był recital fortepianowy w wykonaniu Jakuba Czekierdy – pianisty, który wielokrotnie współpracował z Borysewiczem przy koncertach umuzykalniających, jako główny wykonawca lub jako akompaniator. Jakub Czekierda wykonał brawurowo utwory od klasyki po standardy jazzowe w formie improwizacji – w klasyce słychać było jazz a w jazzie nawet Chopina m.in. Walc Des-Dur i Preludium e-moll. Drugą niespodziankę zaserwowały mu wokalistki zespołu „Septyma” – część składu, który specjalnie na tę okazję zebrał się, by przygotować i wykonać  trzy utwory, które kilkanaście lat temu dziewczęta śpiewały z nim na różnych koncertach. 

Kolejnym elementem wydarzenia była prezentacja, pokazująca zdjęcia z koncertów umuzykalniających z ostatnich kilku lat. Z tych koncertów dzieci nie tylko wynoszą wiedzę, ale, co cenniejsze, kulturę muzyczną i savoir vivre koncertowy, który zaczyna się już w domu – od ubrania odpowiedniego stroju, po uważność słuchania, a kończy na wręczeniu kwiatów i podziękowaniach dla artystów. W ciągu 40 lat Franciszek Borysowicz przeprowadził ok. 2000 koncertów umuzykalniających, w których wzięło udział ok. 200 000 młodych melomanów z raciborskich szkół podstawowych klas 1-3.


Artykuł powstał we współpracy z instytucją partnerską – Raciborskim Centrum Kultury.