Jarmark Produktów Tradycyjnych w muzeum etnograficznym Skansen

0
178

Zapoznać się ze śląską kuchnią i otrzymać praktyczne porady dotyczące przyrządzania tradycyjnych produktów można będzie podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych w chorzowskim Skansenie. Częścią jarmarku będzie konkurs na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepszą potrawę regionalną.

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim. Ma to na celu promowanie działalności tradycyjnego rzemiosła oraz zawodów rzemieślniczych opartych na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i przemysłowych. Jarmark Produktów Tradycyjnych jest jednym z wielu wydarzeń w tym roku poświęconych Śląskiemu rzemiosłu i tradycjom.

Wśród licznych wystaw produktów wpisanych na Listę Tradycyjnych Produktów Województwa Śląskiego, uczestnicy jarmarku będą mogli obserwować proces wytworzenia koziego sera przez serowara Rafała Marchlewicza i wziąć udział w pokazie warzenia piwa. Będzie to instruktaż, z którego pasjonaci warzenia piwa domowego będą mogli zaczerpnąć dużo pomocnych porad. Goście nauczą się również rozpoznawać dobre wędliny i złe oraz wytwarzać je samodzielnie. Dzięki zdobytej wiedzy, będą mogli wytworzyć takie wędliny, jakie tylko zechcą. Po raz kolejny na scenie skansenu wystąpi Michał Bałazy – kucharz, ambasador Kulinarny Polski, juror Polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych. Bałazy poprowadzi dla gości pokaz kulinarny wraz z degustacją przygotowanych dań. 

Dla uczestników nie zabraknie też wesołej zabawy – w trakcie Jarmarku rozrywkę zapewnią zespoły folklorystyczne, m.in. Kapela Biesiadna z Poraja, Zespół Pieśni i Tańca Chorzów. Dodatkowo, po raz pierwszy na scenie skansenu, wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”.

Element rywalizacji zapewni już wcześniej wspomniany konkurs na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz najlepszą potrawę regionalną – „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Jarmark odbędzie się w chorzowskim Skansenie 31 lipca w godzinach od 12:00 do 17:00. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię