Historyczne spacery po terenie getta żydowskiego w Sosnowcu

0
75

Spacer w połączeniu z poznawaniem historii miasta – to idealna okazja żeby poznać historię żydowskiej mniejszości. 

W 1939 r. 30 000 Żydów stanowiło 20% populacji miasta. Po rozpoczęciu II wojny światowej Niemcy zajęli Sosnowiec i włączyli go do Rzeszy. W wyniku tego rozpoczęły się prześladowania mieszkańców żydowskich. Żydzi z Sosnowca zostali przesiedleni do jednej dzielnicy w 1942 roku, Środuli. W marcu 1943 roku powstało getto środulskie. Mieszkańcy getta zostali masowo deportowani do obozów zagłady, głównie do Auschwitz-Birkenau, przez Niemców w październiku 1942 roku. 

Organizatorzy zapraszają na spacery 15 i 16 lipca, początek jest zaplanowany o godzinie 16:00. Miejsce zbiórki pod dawnym budynkiem LO W.Roździeńskiego, ul.Staszica 62.

Spacery rozpoczną się od spotkania pod szyldem Friedy Mazjy-Oxenhaendler na Środuli, ul. Prusa. Poprowadzi je przewodniczka Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet, kustoszka Muzeum Schoena w Sosnowcu, Anna Makarska. Frieda Majda-Oxenhaendler była uczestniczką walk w getcie będzińsko-sosnowieckim, kurierką z Zagłębia na Węgry, pisarką, świadkiem w procesie Eichmanna i inicjatorką kontaktów młodzieży żydowsko-polskiej.

Spacery są organizowane w ramach projektu “Poznaj działaczki żydowskiego ruchu oporu w Sosnowcu”, dzięki któremu mieszkańcy miasta i regionu mają możliwość pogłębiania wiedzy historyczno-obywatelskiej, świadomości i tożsamości regionalnej oraz kultywowania pamięci historycznej. 
Dodatkowych informacji o wydarzeniu prosimy szukać na stronie miasta Sosnowiec. Gorąco zachęcamy wziąć udział w spacerze i uczcić historię żydowskiej mniejszości.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię