Francuskie klimaty w Gliwicach

0
128

W ramach cyklicznych spotkań tematycznych w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbędzie się wydarzenie Rynek Kultury, poświęcone kulturze francuskiej. Organizatorzy tworzą prawdziwy kawałek Francji na ziemi gliwickiej. Sprawdźcie, co mają do zaoferowania!

Rynek Kultury to cykl wydarzeń poświęconych kulturze różnych państw organizowanych przez Centrum Kultury Victoria. Od 3 lipca każdą niedzielę Gliwice gościły nowe kultury, między innymi Włoską, Niemiecką czy Brytyjską. 14 sierpnia przewodniczyć będzie intrygująca Francja.

Dla wielu osób zaskoczeniem będzie fakt, że Francja jest uznawana za stolicę fotografii. Rynek Kultury zacznie się z warsztatów fotograficznych. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z Ziołową Cyjanotypią, czyli wykonać odbicia ziół poprzez naświetlanie na słońcu przykrytych roślinami arkuszy papieru pokrytych materiałem światłoczułym.

Również, uczestnicy wezmą udział we wspólnym budowaniu drewnianych zegarów słonecznych oraz w ubieraniu papierowych laleczek wedle francuskich trendów odzieżowych. Szlifować swój kunszt filmowy będzie można oglądając francuskie filmy krótkometrażowe pod akompaniament muzyczny. W repertuarze znalazły się następujące dzieła: 

  • Podróż na księżyc, reż. G. Melies, 1902, Francja, 14 min.
  • Balet mechaniczny, reż. F. Leger, D. Murphy, 1924, 16 min.
  • Joanna d’Arc, reż. G. Melies, 1900, Francja, 10 min

O muzyczną cześć wieczoru zadbają Perforto oraz Marcin Markiewicz. Francuskie brzmienie będzie odtwarzane za pomocą fortepianu, gitar elektrycznych czy trąby. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Start zaplanowany na godzinę 16:00, a zakończy się wydarzenie około godziny 21:00. Au revoir!

Zdjęcie: slaskaopinia.pl