Florianfest w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

0
121

Niedawno obchodziliśmy święto flagi państwowej, a na ulicach naszych miast zawisły biało-czerwone flagi. Chwilę po tym święcie, w pierwszym tygodniu maja, zawisły w Chorzowie inne flagi – pomarańczowo-czarne. Skąd wzięły się takie flagi w tym mieście? 

Odpowiadając na to pytanie, trzeba zdać sobie sprawę, że gwałtowny rozwój okolicy Chorzowa związany jest z założoną w 1802 roku Hutą Królewską. 4 maja obchodzony był w mieście Dzień Hutnika. Data obchodów związana jest bezpośrednio ze wspomnieniem Św. Floriana, który jest patronem hutników oraz patronem miasta Chorzów.

Z okazji święta nowopowstałe Muzeum Hutnictwa zorganizowało wydarzenie promocyjne pod tytułem: „Florianfest – Dzień Hutnika”. Zróżnicowany plan wydarzenia przewidywał punkty programu zarówno dla młodych uczestników, jak i dla osób w średnim wieku oraz seniorów. W tym dniu wejście na wystawy muzeów kosztowało symboliczną złotówkę. W czasie wydarzenia powstał ogród hutniczy nazwany „Radośnik”. Tworzyły go całe rodziny, które w czasie warsztatów mogły posadzić kwiaty w donicach zaprojektowanych z byłych elementów huty.

Innym elementem obchodów były wydarzenia outdoorowe, takie jak rodzinna gra miejska czy spacery historyczne prowadzone przez byłych hutników i pracowników muzeum. Byłem uczestnikiem jednego z nich, nazwanego przez organizatorów „ZMAPUJ HUTĘ!”. Spacer odbył się po okolicach huty, w celu pokazania uczestnikom jak zakład wyglądał w przeszłości. 

Pracownik Muzeum Hutnictwa Bartłomiej Majchrowicz tak podsumował znaczenie muzeum dla naszego regionu: „Muzeum Hutnictwa to miejsce, które wypełnia lukę powstałą nie tylko w tożsamości i pamięci Chorzowa, lecz również całego regionu. To właśnie hutnictwo stanowi obok górnictwa główny sektor przemysłu ciężkiego, wokół którego powstawały nasze miasta. Bez hut i kopalń nie moglibyśmy współcześnie napawać się architektonicznym pięknem naszych górnośląskich miast oraz korzystać z wygodnej i rozbudowanej sieci komunikacyjnej”.

W najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się „Noc Muzeów”. Jest to dobra okazja, żeby odwiedzić to nowe miejsce w Chorzowie, które z tej okazji przygotowało wiele atrakcji.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem:  https://muzeumhutnictwa.pl/aktualnosci/noc-muzeow-w-chorzowie/

fot. Agata Nurek

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię