Młodzi podejmują inicjatywę – wywiad z członkinią zarządu Stowarzyszenia Kulturowego Voltage

0
108

W regionie śląskim nie brakuje młodych, ambitnych osób, które dostrzegają potrzeby lokalnego społeczeństwa. Aby lepiej przyjrzeć się ich działalności, zaprosiliśmy do rozmowy członkinię zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturowych „VOLTAGE” z Raciborza, Julię Mokry.

Kim dokładnie jesteście i gdzie działacie?

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturowych „VOLTAGE” to grupa młodych ludzi z pasją i chęcią do działania. Łączą nas przyjacielskie relacje i wspólny cel – promocja kultury w naszym regionie. Działamy na terenie Ziemi Raciborskiej. Członkowie naszego stowarzyszenia są mieszkańcami powiatu raciborskiego, tak więc najwięcej satysfakcji daje nam organizacja wydarzeń lokalnych, dedykowanych mieszkańcom miasta.

Inicjatywa zrodziła się całkiem spontanicznie – chcieliśmy zająć się organizacją różnych wydarzeń. Od zawsze było to coś, co lubiliśmy i chcieliśmy robić. Dodatkowo kultura jest nam bardzo bliska. W naszej organizacji nie brakuje osób intensywnie i od wielu lat związanych z tą dziedziną życia. 

Od początku zależało nam też na promocji młodych artystów z regionu – tak zrodził się pomysł organizacji koncertu debiutanckiego, który przerodził się w wydarzenie cykliczne – właśnie przygotowujemy się do 3. edycji.

Jak długo zajmujecie się działalnością kulturową i czym możecie się pochwalić?

Działamy od niespełna 3 lat – w tym czasie zorganizowaliśmy 2 edycje koncertu debiutanckiego, współtworzyliśmy Festiwal Raciborskiej Ulicy oraz wiele innych lokalnych imprez w naszym mieście. 

Nasza pomoc w organizacji wydarzeń często opiera się na zapewnieniu zaplecza wolontariackiego. Zawsze było dla nas bardzo ważne, aby promować ideę wolontariatu, szczególnie wśród młodszych osób. Niejednokrotnie dało nam to możliwość poznania organizacji wydarzeń „od kuchni”, co w mojej opinii jest ciekawym doświadczeniem.

Jaka jest wasza motywacja, co napędza was do działania?

Naszą motywacją jest chęć promocji kultury, a także młodych, uzdolnionych artystów. Chcemy, by mieszkańcy Raciborza dostrzegali talenty ukryte w swoim mieście, zapewniając im przy tym dawkę pozytywnych wrażeń i emocji.

Jakie macie dalsze plany?

Dalszym planem jest oczywiście kontynuacja serii debiutanckich koncertów. Mamy również wiele planów związanych z prowadzeniem warsztatów malarskich, organizacją wernisaży oraz tematycznych potańcówek.  

Z jakimi trudnościami przychodzi Wam się mierzyć?

Spotykamy się na co dzień z kilkoma trudnościami – często brakuje nam czasu i rąk do pracy, ale finalnie zawsze wszystko udaje się zrobić zgodnie z terminarzem. Nieraz zastanawiamy się także skąd pozyskać fundusze na organizację różnych imprez, ale dzięki naszym darczyńcom oraz członkom jesteśmy w stanie urzeczywistniać pomysły na wysokim poziomie.

rozmawiała Julia Pawicka