Europejskie Miasto Nauki

0
154

Jednym z kluczowych wydarzeń minionego roku akademickiego było ogłoszenie  i przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Co to oznacza dla Katowic?

Uczelnie takie jak Uniwersytet Ekonomiczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych czy Uniwersytet Śląski łączą siły, by wraz z miastem Katowice utworzyć wydarzenie, które przewidziane jest na 2024 rok. Potwierdzeniem wspólnie podjętych działań przez uczelnie będzie wspólna inauguracja roku akademickiego. Partner wydarzenia to Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Inauguracja odbędzie się 30 września w NOSPRZE, a o godzinie 10.00 ulicami Katowic przejdzie orszak rektorski.

Organizatorzy wydarzenia to Miasto Katowice oraz Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki.

Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji. Więcej szczegółów pod adresem Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 (us.edu.pl) oraz  poprzez email  event@miastonauki.pl.

A jakie korzyści niesie z sobą to wydarzenie?

Dla miasta to na pewno rozgłos. Wielu polityków, naukowców czy biznesmenów z chęcią przyjedzie na to wydarzenie, a to zwiększy szansę na promocję Katowic na arenie międzynarodowej.

Dla mieszkańców to szansa na rozwój miasta w kolejnych latach, a dla nauki to szansa na trzeci skok rozwojowy. Dla rozwoju inwestycji jest to doskonała okazja na pozyskanie nowych inwestorów. Do tej pory żadne miasto Europy na obszarze Środkowo-Wschodnim nie otrzymało takiej możliwości a Katowice to pierwsze takie miasto i to jest powód do dumy.