Europejskie Dni Dziedzictwa

0
107

We wrześniu na Śląsku odbędzie się jubileuszowa edycja programu Europejskie Dni Dziedzictwa. Wiele jednostek kulturalno-edukacyjnych przygotowało dedykowane oferty dla mieszkańców. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Połączeni dziedzictwem”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas projektu nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Tematyka tegorocznych dni dziedzictwa odnosi się do komunikacji i jej historii. Człowiek od najdawniejszych czasów doskonalił metody porozumiewania się, sposoby przekazania myśli i wiedzy, między innymi za pomocą pisma, sygnałów, szyfrów, systemów łączności. Komunikacja to także szlaki handlowe, sposoby podróżowania, zabytki techniki, wynalazki czy małe artykuły gospodarstwa domowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dwa weekendy: 10-11 oraz 17-18 września. W tych dniach, setki organizacji społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych oferują mnóstwo ciekawych wydarzeń. Na przykład, Muzeum Śląskie organizuje, między innymi, wystawę, poświęconą kopalni Ferdynand, wystawę “Głusza” dla wspólnoty głuchych i zainteresowanych językiem migowym, warsztaty dla dzieci i rodzin “Pisz ładnie” oraz inne. Wszystkie wydarzenia można sprawdzić na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja na to, żeby zapoznać się z dziedzictwem swojego regionu!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię