Czy ochrona kultury może iść w parze z zyskami finansowymi? Czy wartość historyczna może być równoważna wartości inwestycyjnej? Wyrusz w podróż po krętych ścieżkach, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, a inwestorzy biorą pod lupę nie tylko potencjał zysku, ale także wartość kulturową.
Dziedzictwo kulturowe, łącząc w sobie bogactwo historii, sztuki i tradycji, odgrywa kluczową rolę nie tylko w kształtowaniu tożsamości społeczności, ale także w generowaniu wpływów gospodarczych. Szczególnie w kontekście dziedzictwa górniczego Górnego Śląska, jego znaczenie staje się niezaprzeczalne.
Górnośląskie dziedzictwo górnicze, będące świadectwem ciężkiej pracy i determinacji, stanowi nie tylko cenny zasób kulturowy, lecz także istotny czynnik ekonomiczny. Historyczne kopalnie, huty i osady górnicze nie tylko przypominają o bogatej tradycji regionu, ale także stanowią potencjalne centra rozwoju turystycznego i kulturalnego.
Spotkanie stanowi bodziec do rozwinięcia dyskusji zarówno w sferze naukowej, jak i praktycznej, oraz do pogłębienia współpracy między różnymi dziedzinami nauki, dążącej do znalezienia rozwiązań dla najważniejszych problemów związanych z dziedzictwem kulturowym w Polsce, szczególnie na obszarze Górnego Śląska. Konferencja skupia się na tematyce zabytków regionu Górnego Śląska i Polski, przyciągając specjalistów z różnych dziedzin nauki, włączając w to nie tylko nauki humanistyczne, społeczne, ekonomiczne czy prawne, ale również nauki przyrodnicze oraz osoby praktykujące inwestycje w dziedzictwo kulturowe. Wydarzenie stanowi odpowiedź na wyzwanie zagospodarowania terenów oraz zrównoważonego rozwoju miast oraz wykorzystania potencjału kulturowego i społecznego regionu.
Konferencja odbędzie się 8 kwietnia br. w Muzeum Śląskim o godzinie 10:00. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Muzeum.
Na spotkanie zapraszamy każdego, komu nie jest obojętna przyszłość zabytków kulturalnych Górnego Śląska.