Dożynki Województwa Śląskiego

0
139

28 sierpnia w Pławniowicach i miejscowości Niewiesze odbyły się XXII Dożynki Województwa Śląskiego. Obchody święta zainicjowała msza święta, a po niej nastąpił korowód nad Jezioro Pławniowice. Nie brakowało dobrego jedzenia i dobrej zabawy.

O godzinie 9:30 nastąpił uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach. Tam mszę świętą w intencji rolników odprawił biskup gliwicki Jan Kopiec. Dalsze obchody przeniosły się nad Jezioro Pławniowickie (kąpielisko „Słoneczna Plaża” w Niewieszu). Na miejscu znajdowało się wiele stoisk wystawienniczych różnych instytucji, zarówno rolniczych, jak i samorządowych. Dodatkowo zorganizowano piknik owocowo-warzywny. 

Nie brakowało występów lokalnych twórców i młodych talentów z powiatu gliwickiego. Można było wysłuchać występu orkiestry dętej KWK „Knurów”. Następnie występowali tacy artyści, jak: Aktywny Senior &Grupa Muzyczna Time, po nim zaprezentuje się Mateusz Troll i Przyjaciele, Eugeniusz Loska, Time, Darek Nowicki, Vlado Kumpan oraz Orkiestra Blaskapelle Świbie, a także główna atrakcja wieczoru – C-BooL i zespół Lovers. 

Podczas Dożynek odbywała się Bitwa Regionów podczas której Koła Gospodyń Wiejskich mogły zaprezentować swoje regionalne smakołyki. Nie brakowało chrupiącego chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, bigosu, żuru, klusek, rolad, a także ciast z owocami i oczywiście kołoczy z serem. Jego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Starostami Wojewódzkich Dożynek zostali Mariola i Tomasz Nawrotowie z Chechła, którzy od ponad 25 lat prowadzą gospodarstwo rolne. 

Organizatorami wydarzenia był samorząd województwa śląskiego, samorząd powiatu gliwickiego, samorząd gminy Rudziniec oraz Śląska Izba Rolnicza. Dodatkowo patronat honorowy nad dożynkami objął Henryk Kowalczyk, wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię