Carboneum – centrum wiedzy o węglu

0
106

Ciała ludzkie są … z węgla! Węgiel był “świadkiem” powstania Ziemi, a znajduje się prawie we wszystkim co nas otacza – przekonać do tego chcą organizatorzy Carboneum – nowoczesnej wystawy powstałej w odnowionej Wieże Cieśnień.

Wieża Ciśnień w Zabrzu – to budowla hydrotechniczna, którą wybudowano w 1909 roku i zaprojektowano w stylu ekspresjonistycznym przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. 

W 2017 roku wieżę przejął pod swoje skrzydła Muzeum Górnictwa Węglowego, a po rewitalizacji, stała się obiektem służącym działalności społecznej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej oraz ważnym punktem na Szlaku Zabytków Techniki. 

Warto podkreślić, że zrewitalizowany obiekt został niedawno nagrodzony tytułem ,,Budowy Roku 2021” (nagroda I stopnia), w kategorii Obiekty przebudowane i zrewitalizowane o wartości do 23 mln zł.

Wystawa CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu, to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej. W interaktywny sposób każdy odwiedzający będzie mógł odkryć historię węgla, jego formy i zastosowanie. Również, jedną z atrakcji wieży jest punkt widokowy i kawiarnia zlokalizowana 40 metrów nad ziemią.

Uroczyste otwarcie Wieży odbyło się 7 października, jednak wystawa wciąż jest otwarta i potrwa do końca miesiąca. W związku z obchodami 100-lecia miasta Zabrze, będzie ona bezpłatna dla wszystkich. Zapraszamy wszystkich do zrewitalizowanej Wieży Ciśnień!

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię