Budżet obywatelski 2022

0
109

W tym roku podczas dziewiątej edycji zgłoszono 323 propozycje. Głosowanie odbędzie się w dniach 10-23 września. Wtedy mieszkańcy wyłonią zwycięskie projekty, które będą realizowane w kolejnych latach. Pozytywną weryfikację przeszło 251 wniosków.

Najwięcej pozytywnie zweryfikowanych projektu dotyczy dzielnic: Osiedle Tysiąclecia z 15 wnioskami, Ligota-Panewniki z 18 wnioskami i Bogucice z 16 wnioskami. Łączna kwota projektów ze wszystkich dzielnic to 38 mln zł. Wnioski dzielą się na te charakterze ogólnomiejskim (28) oraz na te o lokalnym (223). W tym roku wnioski są bardzo różnorodne. Pierwsza kwestia to nowe miejsca dla dzieci, takie jak plac zabaw na osiedlu Paderewskiego na Muchowcu oraz wiata piknikowa na Osiedlu Tysiąclecia, nowe trasy rowerowe i tor do jazdy na rolkach i hulajnodze również na Osiedlu Paderewskiego-Muchowiec. 

Jaki byl powod odrzucania wniosków? Jak mówi naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Katowicach najczęstszą przyczyną jest przekroczenie  puli środków do wykorzystania w dzielnicy oraz nadmierna ingerencja w zieleń czy niezgodność  z  planami zagospodarowania przestrzennego.

Projekty lokalne zakładają realizację takich zadań jak warsztaty, festiwale, warsztaty kreatywne, zbieranie książek dla miejskich bibliotek.  Zadania o charakterze edukacyjnym, czyli naukowy plac zabaw na Osiedlu Paderewskiego, czy zajęcia z robotyki oraz naukowo-ekologiczne (Załęska Hałda-Brynów). 

Jednym z gorętszych tematów jest modernizacja dróg oraz budowa parkingów na Osiedlu Tysiąclecia, w Bogucicach czy budowa nowych ścieżek rowerowych w dzielnicy Dąb oraz osiedle Witosa oraz modernizacje już powstałych. Dodatkowe oświetlenia przy przejściach dla pieszych na osiedlu Witosa, montaż monitoringu oraz radarów czy modernizacji infrastruktury to kluczowe projekty. 

Głosowanie odbywa się przez Internet. Aby wziąć w nim udział trzeba być zameldowanym  na pobyt stały lub tymczasowy.    

Zdjecia : isabell.collection / instagram.com