„A mury runą (…) i pogrzebią stary świat!” – pokaz filmu „Mur” w sosnowieckiej Mediatece

0
78

15 listopada o godzinie 18.00, ekran sosnowieckiej Mediateki (Auli Zagłębiowskiej przy ulicy Kościelnej 11) zawojowała amerykańska produkcja pt.: „Mur”. 

Listopad zazwyczaj jest miesiącem, w którym tematem przewodnim jest patriotyzm, a dominujące barwy to biel i czerwień. W takich okolicznościach nie może dziwić zaproszenie na projekcję filmu, który idealnie wpisuje się w tematykę patriotyczną, widzianą również z lokalnej perspektywy. 

„Mur” w reżyserii Roberta Markowitza, opowiada historię powstania w getcie warszawskim w 1943. 

Gdyby ktoś się kiedyś zapytał, kto lub co jest uosobieniem słowa waleczność i upór, odpowiedź byłaby oczywista – Polacy. 

W naszej historii roi się od zrywów narodowych – zaczynając od oporu przeciwko wojskom krzyżackim w średniowieczu, przez utratę niepodległości i długą walkę o jej odzyskanie, na sprzeciwie wobec nazistowskich zbrodni kończąc. 

I właśnie o tym jest ten film. O walce przeciwko niesprawiedliwości. Przeciwko agresji i brutalności. 

Historia warszawskiego getta naznaczona jest hektolitrami krwi. Słowa to za mało, aby opisać tę tragedię. 

Trzeba zobaczyć ten film, żeby zrozumieć jak ogromna krzywda dotknęła tamto pokolenie. Pokolenie, które mimo znikomych szans na wygraną, zaryzykowało zryw powstańczy. Bez broni, bez środków sanitarnych, bez niczego w zasadzie. 

„Mur”, bądź „Ściana” (ponieważ oryginalny tytuł „The Wall”, tłumaczony jest dwojako), powinien zainteresować mieszkańców Sosnowca, również z innego powodu, a mianowicie: Środula i Konstantynów na czas kręcenia filmu zostały przekształcone w getto warszawskie. 

Dlaczego z tego powodu powinien wzbudzać zainteresowanie? Ponieważ film powstał dokładnie 40 lat temu, a zatem jest to możliwość zobaczenia swojego miasta w zupełnie innej odsłonie. 

Dzieło posiada pozytywne opinie krytyków, a pomysł jego projekcji w sosnowieckiej bibliotece bardzo przypadł do gustu mieszkańcom miasta – sala była wypełniona po brzegi. 

Można zatem zakładać, iż Mediatece przybyło kilku stałych bywalców i takie inicjatywy będą w przyszłości mile widziane.

Aby nie przegapić kolejnych ciekawych eventów, pozostaje jedynie polecić stronę Mediateki w Sosnowcu, na której informacje aktualizowane są na bieżąco.