Zielony budżet w Katowicach – są wyniki! 

0
108

Miasto Katowice ogłosiło wyniki III edycji Zielonego Budżetu. Realizację działań zaplanowano na rok 2023. Zostanie zrealizowanych 96 zadań za kwotę prawie 2,8 miliona złotych. To rekord pod względem złożonych wniosków, a także wybranych zadań! 

To już III edycja Zielonego Budżetu, a zatem programu wyróżniającego Katowice, a także pokazującego, że miasto dba o zazielenianie dzielnic i edukacji ekologicznej. Marcin Krupa prezydent miasta, podaje że w tym roku złożono aż 222 wnioski, a 146 z nich przeszło pozytywną rekomendację i zostały poddane ocenie przez specjalny zespół. Do ostatecznej realizacji przekazano 96 projektów. Miasto wyda na te zadania ok. 3 milionów złotych, a do tego dochodzą jeszcze inwestycje z Budżetu Obywatelskiego, na które zostanie przeznaczone aż 20,5 miliona złotych. Dla porównania, jeśli mówimy o rekordach, w pierwszej edycji zrealizowano 54 wnioski o wartości ok. 2 milionów złotych. Druga edycja to 89 projektów i kwota blisko 2,8 miliona złotych. 

W tej edycji jest kilka naprawdę ciekawych projektów. Np. zadanie pod nazwą “Zielona Stawowa/ Drzewa wracają na ul. Stawową”. Na znanej katowickiej ulicy mają znowu rosnąć drzewa. W ramach innego zadania pt. “Łapmy deszczówkę”, zostanie zamontowanych ok. 50 zbiorników na wodę na terenach podległych KZGM oraz innym jednostkom miejskim. W ramach innych projektów mają zostać zakupione, np. przenośne donice miejskie z drzewkami, nasadzenie pnączy na ekrancah akustycznych i wiele innych. 

Wśród wniosków znalazły się także projekty o wartości edukacyjnej. Są to m.in. warsztaty edukacyjne “EkoKato-warsztaty kulturalne” oraz “Ekokulturalni”, w których udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Katowic. 

Lista wszystkich zadań przeznaczonych do realizacji w ramach III edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice, dostępna jest na stronie www.katowice.eu/zielonybudzet oraz www.bo.katowice.eu.

https://katowice.eu/PublishingImages/Lists/aktualnosci2019/AllItems/Zielone%20Katowice_fot.%20S%C5%82awomir%20Rybok.JPG