Zielony budżet w Katowicach – są wyniki! 

0
82

Miasto Katowice ogłosiło wyniki III edycji Zielonego Budżetu. Realizację działań zaplanowano na rok 2023. Zostanie zrealizowanych 96 zadań za kwotę prawie 2,8 miliona złotych. To rekord pod względem złożonych wniosków, a także wybranych zadań! 

To już III edycja Zielonego Budżetu, a zatem programu wyróżniającego Katowice, a także pokazującego, że miasto dba o zazielenianie dzielnic i edukacji ekologicznej. Marcin Krupa prezydent miasta, podaje że w tym roku złożono aż 222 wnioski, a 146 z nich przeszło pozytywną rekomendację i zostały poddane ocenie przez specjalny zespół. Do ostatecznej realizacji przekazano 96 projektów. Miasto wyda na te zadania ok. 3 milionów złotych, a do tego dochodzą jeszcze inwestycje z Budżetu Obywatelskiego, na które zostanie przeznaczone aż 20,5 miliona złotych. Dla porównania, jeśli mówimy o rekordach, w pierwszej edycji zrealizowano 54 wnioski o wartości ok. 2 milionów złotych. Druga edycja to 89 projektów i kwota blisko 2,8 miliona złotych. 

W tej edycji jest kilka naprawdę ciekawych projektów. Np. zadanie pod nazwą “Zielona Stawowa/ Drzewa wracają na ul. Stawową”. Na znanej katowickiej ulicy mają znowu rosnąć drzewa. W ramach innego zadania pt. “Łapmy deszczówkę”, zostanie zamontowanych ok. 50 zbiorników na wodę na terenach podległych KZGM oraz innym jednostkom miejskim. W ramach innych projektów mają zostać zakupione, np. przenośne donice miejskie z drzewkami, nasadzenie pnączy na ekrancah akustycznych i wiele innych. 

Wśród wniosków znalazły się także projekty o wartości edukacyjnej. Są to m.in. warsztaty edukacyjne “EkoKato-warsztaty kulturalne” oraz “Ekokulturalni”, w których udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Katowic. 

Lista wszystkich zadań przeznaczonych do realizacji w ramach III edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice, dostępna jest na stronie www.katowice.eu/zielonybudzet oraz www.bo.katowice.eu.

https://katowice.eu/PublishingImages/Lists/aktualnosci2019/AllItems/Zielone%20Katowice_fot.%20S%C5%82awomir%20Rybok.JPG