Zielona strona Metropolii

0
129

Jeszcze kilka lat temu skojarzenia z górnośląskim i zagłębiowskim krajobrazem były jednoznaczne – kopalnie, przemysł ciężki, hałdy węgla – to główne elementy wymieniane przez mieszkańców pozostałych części Polski [1]. Jak jednak faktycznie wygląda nasza okolica?

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska stara się odchodzić od stereotypowych skojarzeń z naszym regionem, coraz mocniej promując zieloną stronę Śląska i Zagłębia. Jednym z kanałów pozyskiwania informacji dla mieszkańców jest obszerna platforma udostępniania danych – InfoGZM. Dzięki platformie możemy pozyskać informacje dotyczące terenów zielonych na terenie Metropolii, z wyróżnieniem na poszczególne elementy zielonej infrastruktury, a także dowiedzieć się, w których jej częściach znajdują się obszary chronione. 

Według udostępnionych danych lasy stanowią czwartą część całej powierzchni obszaru metropolitalnego. Pozostałe tereny zielone, takie jak parki, zieleńce czy zieleń osiedlowa, to kolejne 2,3%. Te dane pokazują, iż mimo swojego mocno zurbanizowanego charakteru, część Górnego Śląska i Zagłębia wchodzącego w skład GZM, tereny te wciąż mogą poszczycić się ciekawymi przyrodniczo obszarami.

Gdzie zatem najlepiej wybrać się na spacer do lasu czy parku? Największą powierzchniowo przestrzeń parkową stanowi chorzowski Park Śląski. Podobne miejsca łatwo znajdziemy również w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej czy Gliwicach, które stanowią gminy o największej powierzchni terenów zielonych. Chcąc spędzić czas w lesie, powinniśmy się wybrać do Sośnicowic, Rudzińca lub ponownie – Katowic oraz Dąbrowy Górniczej. Gminy te mogą poszczycić się bowiem największymi obszarami leśnymi. Do lasu nie wybierzemy się jedynie w Świętochłowicach, które posiadają jedynie miejskie przestrzenie parkowe, skwery oraz zieleńce.

Mimo wciąż przebijającego się stereotypu krajobrazu Metropolii znajdziemy w niej wiele przestrzeni zielonej, łącznie z wyjątkowymi terenami chronionymi. Dzięki InfoGZM jej mieszkaniec ma szansę znaleźć swoją ulubioną, zieloną stronę Metropolii.

Zdjęcie: źródło UM Dąbrowa Górnicza

[1] Na podstawie:. „Badanie wizerunku województwa śląskiego. Raport z badania TNS Polska Oddział Katowice dla DEMO Effective Launching”.