Wizyta w Muzeum ,,Stara Chałupa” na Żywiecczyźnie!

0
24

W ramach projektu „Na Żywiecczyznę Wróć” czekała nas niezwykła podróż do serca tradycji i historii Żywiecczyzny. Muzeum Dziadów Noworocznych oraz Muzeum „Stara Chałupa” w Milówce otworzyły przed nami drzwi do przeszłości, ukazując barwność regionalnych zwyczajów. To niezapomniana lekcja historii, gdzie czas zatrzymuje się na chwilę, a tradycja odżywa z nową mocą.

“Na Żywiecczyznę wróć” – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej ślązakom. Mieszkańcy konurbacji śląskiej wciąż niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że dołączyła do województwa śląskiego dopiero w 1999 roku.

W malowniczej Milówce, otoczonej górzystym krajobrazem Beskidów, czeka na nas podróż w czasie i przestrzeni. Projekt „Na Żywiecczyznę Wróć” zabrał uczestników do dwóch unikalnych miejsc – Muzeum Dziadów Noworocznych oraz Muzeum „Stara Chałupa”.

Muzeum Dziadów Noworocznych to przestrzeń, gdzie czas się zatrzymał. Wyjazd sprzyjał poznawaniu bogactwa kultury ludowej i tradycji związanych z obchodami Nowego Roku. Muzeum „Stara Chałupa” przeniosło grupę w realia wiejskiego życia minionych epok. Stary zabytkowy budynek stanowi doskonały przykład tradycyjnego stylu architektonicznego Żywiecczyzny. Podczas wycieczki można było zobaczyć, jak wyglądało życie żywieckich górali – m.in. jakich narzędzi używali, jak wyglądał rozkład pomieszczeń w chałupie. Po zwiedzeniu muzeum, uczestnicy udali się do parku linowego, żeby zażyć nieco ruchu. Wydarzenie zakończyło się wspólnym posiłkiem w lokalnej karczmie.
Zachęcamy do odwiedzenia podstrony internetowej projektu, gdzie można zapoznać się z relacjami ze wszystkich wypraw oraz odsłuchać podcasty o historiach i legendach z terenów dzisiejszej Żywiecczyzny i zapoznać się ze śpiewnikiem góralskich pieśni.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię