Warsztaty dziennikarskie z Panem Maciejem Stachurą!

0
260

Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w naszym instytucie Pana Macieja Stachurę – Sekretarza Miasta Katowice. Z racji swojego ogromnego doświadczenia w pracy medialnej, chętnie postanowił podzielić się z nami swoją szeroką wiedzą na temat wystąpień publicznych w kontekście prowadzenia i udzielania wywiadów medialnych.

Warsztaty miały miejsce w środę 9 listopada od godziny 16. Planowo miały trwać 1,5 godziny jednak z powodu dużego zaangażowania uczestników nieco się przedłużyły. Tematyka spotkania dotyczyła m.in. dobrej autoprezentacji oraz sposobów przedstawiania się, aby wypaść w oczach innych jak najkorzystniej.

Prowadzący od razu zaznaczył, jak ważnym elementem każdego występu jest feedback publiczności. On daje nam najwięcej informacji o elementach, nad którymi musimy popracować, aby lepiej panować nad swoim ciałem.

Co ciekawe, chodzenie podczas prezentacji jest dozwolone! Trzeba jednak pamiętać o tym, aby były momenty zatrzymania się, w celu utrzymania kontaktu z uczestnikami spotkania. Żeby lepiej zachować kontakt wzrokowy, można wykorzystać metodę trzech trójkątów. Polega ona na podzieleniu publiczności w myślach na trzy sektory i skupieniu wzroku na jednej charakterystycznej osobie z każdego sektora.

Warsztaty skupiły się także na prawidłowym wypowiadaniu się – prowadzący warsztaty pokazał nam, jak z wykorzystaniem korka można ćwiczyć poprawną wymowę i dykcję. Naszym zadaniem było mówić łamańce językowe, równocześnie trzymając korek w zębach. Ćwiczenie okazało się być niesamowicie skuteczne. Wszystkim zebranym przypadł do gustu ten rodzaj treningu. Dużo śmiechu dostarczyła również gimnastyka twarzy. Strojenie głupich min bardzo wspomaga pracę mięśni!

Na naszą prośbę prelegent wyjaśnił, w jaki sposób walczyć z uporczywym wstawianiem “yyyy” pomiędzy zdania oraz pokazał, jak budować napięcie w swojej wypowiedzi, poprzez wykorzystanie ciszy. Przedstawił także rodzaje ułożenia rąk w pozycji stojącej, ułatwiające sprawną gestykulację.

Na koniec warsztatów wspólnie analizowaliśmy zdjęcia polityków pod względem prezentacji. Trafiło się parę niekorzystnych póz, które rozśmieszyły każdego do łez!

Całość spotkania przebiegała w przyjaznej, sympatycznej atmosferze. Wszyscy wynieśli z warsztatów ogromną ilość wiedzy oraz zostali skutecznie zachęceni do dalszego kształcenia się.

Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Stachurze za spotkanie!