W Katowicach powstanie ekologiczne osiedle

0
93

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rusza z projektem budowy 110 nowych mieszkań w Giszowcu przy ul. Kosmicznej. Projekt jest innowacyjny i pionierski w skali kraju. Koniec budowy zaplanowany jest na 2024 rok.

Wniosek o pozwolenie na budowę nowego osiedla przy ul. Kosmicznej w Katowicach został już złożony przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Cała koncepcja jest oparta na idei zrównoważonej architektury,  a przygotowała ją pracowania K3Xmore. Projekt wzbudza wiele zainteresowania wśród środowiska architektów, a to wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań w zakresie ekologii i integracji mieszkańców. 

Na miejscu mają powstać ogrody deszczowe, prospołeczna przestrzeń wspólna, a do budowy mają zostać zastosowane ekologiczne materiały, fotowoltaika oraz maksymalne wykorzystanie wody, a także obniżenie śladu węglowego w cyklu życia budynków. KTBS stara się o uzyskanie pierwszego polskiego certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji. 

Osiedle ma składać się z trzy i czteropiętrowych budynków wyposażonych w windy, w których to natomiast ma znajdować się 110 mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych mieszkań. Każdy z lokali będzie wyposażony w komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki, a na każde mieszkanie ma przypaść 1,5 miejsca parkingowego, a większość z nich ulokowana będzie w garażach podziemnych.  

KTBS chce przystąpić do pracy jeszcze w tym roku. W tym momencie czekają na pozwolenie na budowę, która ma zakończyć się w 2024 roku.