Velostrady w GZM

0
131

W piątek 20 maja 2022 roku, przedstawiciele 11 samorządów podpisali porozumienie o rozpoczęciu budowy pierwszych czterech szybkich dróg rowerowych w Metropolii. Docelowo, powstanie aż 8 velostrad o łącznej długości około 120 km. Budowa inwestycji rozpocznie się w 2023 roku.

Velostrady to szybkie drogi rowerowe, w większości przypadków odseparowane od dróg samochodowych. Jedenastu przedstawicieli miast i gmin GZM podpisało porozumienie w sprawie budowy autostrad rowerowych. Wśród nich byli samorządowcy z Będzina, Chorzowa, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Mysłowic, Gliwic, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Zabrza. Realizacja projektu zostanie w całości sfinansowana z budżetu Metropolii oraz dotacji zewnętrznych.  

Zgodnie z założeniami projektu, velostrady mają nie tylko spełniać cele rekreacyjne, ale także transportowe. Mają one zapewniać bezpieczny i szybki sposób przejazdu między miastami Metropolii. Najdłuższa trasa o długości około 30 km połączy Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów oraz Katowice. Odcinek ten ma mieć także inną ważną funkcję — ma być osią, łączącą pozostałe części velostrady. 

Kolejne odcinki autostrady rowerowej mają łączyć następujące miasta: Katowice–Sosnowiec, Sosnowiec–Czeladź–Będzin–Dąbrowa Górnicza i Katowice–Mysłowice. W kolejnych latach wybudowane mają być także odcinki łączące: Katowice–Siemianowice Śląskie–Chorzów–Bytom–Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry-Bytom oraz Katowice-Tychy.

Velostrady to bezpieczna, zdrowa i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych sposobów podróży. Dobre połączenia rowerowe w miastach Metropolii i między nimi, pozwolą mieszkańcom na łatwe przemieszczanie się do pracy czy szkoły oraz zadbanie o zdrowie nie tylko swoje, ale także Ziemi.

Mapa Velostrady

Autor zdjęcia: Metropolia GZM