Urodziny Metropolii

0
102

2 lipca obchodzone będzie święto Metropolii GZM. W ramach obchodów jej pięciolecia przygotowanych zostało prawie 100 atrakcji. Dodatkowo, 2 lipca będzie można dojechać na nie komunikacją miejską za darmo!

Idea pierwszej edycji święta Metropolii to “Kierunek GZM: Poznajmy się w Metropolii”. Ma ono nakłonić mieszkańców regionu do poznania swoich sąsiadów w innych gminach i spędzić z nimi czas. Celem obchodów, oprócz upamiętnienia powstania Metropolii, jest więc także popularyzacja, integracja i wykorzystanie jej zróżnicowanych potencjałów i zasobów turystycznych.  

Inauguracja święta rozpocznie się od wschodu słońca i śniadanie na hałdzie popłuczkowej kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach. Później, będzie można wyruszyć na kolejne wydarzenia. W sumie jest ich 94, w tym 68 to mikrowyprawy po różnych obszarach Metropolii. 

Program podzielony jest na kilka różnych podregionów: bytomski, gliwicki, katowicki, sosnowiecki i tyski. Wśród wydarzeń znajdziemy między innymi fabularyzowane zwiedzanie z Laurą i Hugo Donnersmarckami, filmowe tropy na mapie Knurowa, spacer szlakiem katowickiego street artu czy będzińską grę miejską.

Całość programu dostępna jest na stronie: https://kierunekgzm.pl/.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Niektóre z nich wymagają jednak wcześniejszej rejestracji u organizatora. 

2 lipca wszyscy uczestnicy święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony wydarzenia.