“Trwają zapisy na IV edycję Akademii Pileckiego”

0
103

Instytut Pileckiego rozpoczyna rekrutację na IV edycję Akademii Pileckiego. Uczniowie w wieku 16-19 lat powinni zgłaszać się w czteroosobowych grupach wraz z opiekunem lokalnym (może być nim np. nauczyciel, edukator, instruktor, bibliotekarz czy drużynowy). Rekrutacja została przedłużona do 10.06.

Czym jest Instytut Pileckiego? Głównym zadaniem Instytutu jest badanie dwóch systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu. Na stronie jednostki możemy przeczytać, że są to dwa systemy kluczowe dla XX wieku, a pracownicy starają się analizować poruszane zagadnienia w sposób interdyscyplinarny. Instytut zajmuje się tematyką konsekwencji działań tych dwóch systemów.

Akademia jest ogólnopolską szkołą liderską, skierowaną do uczniów w wieku od 16 do 19 lat. Celem projektu jest promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie młodych ludzi na liderów. Zdaniem organizatorów, współczesny lider musi znać historię najnowszą, która traktowana jest jako element kształtujący tożsamość i niosący wartości. Nie jest przypadkiem, że patronem Instytucji jest rotmistrz Witold Pilecki, który w heroiczny sposób był zaangażowany w działania na rzecz niepodległej Polski, walcząc z dwoma okupantami. 

Tegoroczna edycja akademii rozpoczyna się szkołą letnią w dniach 23-31 sierpnia 2022. W ramach inicjatywy uczestnicy stworzą grupy projektowe, które przez cały rok będą realizować projekt historyczny. Drugim elementem jest cykl szkoleń w ramach szkoły letniej i zimowej. W ich trakcie uczestnicy będą mogli skonsultować swój projekt oraz będą uczestniczyć w warsztatach. Udział w akademii jest bezpłatny.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE? 

Zbierzcie grupę, w ramach której przygotujecie projekt.

Opracujcie zarys Waszego pomysłu.

Nawiążcie współpracę z opiekunem lokalnym i omówcie z nim projekt.

Wypełnijcie formularz (dostępny tutaj) do 10.06.2022 (obowiązuje jedno wspólne zgłoszenie dla całej grupy).

Poproście opiekuna lokalnego, aby przesłał pisemną rekomendację na adres: akademia@instytutpileckiego.pl.

Wybrane grupy zostaną zaproszone na zdalną rozmowę rekrutacyjną.

W razie pytań prosimy o kontaktowanie się z organizatorem: Michał Gawriłow, e-mail: akademia@instytutpileckiego.pl, telefon 502 955 182.

Źródło zdjęcia: regiony.tvp.pl