Trolejbusem z bluesem – śladami Ryśka Riedla

0
153

Wielkimi krokami zbliża się 28 rocznica śmierci lidera zespołu Dżem. A już 2 lipca o 10:00, ten, kto wcześniej zarezerwował sobie miejsce, pojedzie trolejbusem w podróż „wehikułem czasu”, o którym Rysiek Riedel sam śpiewał.

Ryszard Riedel urodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie. Większość życia spędził jednak w Tychach, gdzie przeprowadził się z rodzicami. Edukację zakończył na 7. klasie szkoły podstawowej. Jego przygoda z kostuchą miała się rozpocząć już w 1977 roku w parku w Tychach Paprocanach. Kolejne lata pogłębiały chorobę, z której Riedel zdawał sobie coraz bardziej sprawę, czego wyraz dawał w swoich piosenkach („Niewinny” cz. I i II, „Uwierz Mirando”). Wszelkie próby wyjścia z nałogu kończyły się jednak porażką. Uzależniony od heroiny zmarł 30 lipca 1994 r. w wieku 38 lat. Jego ciało pochowane zostało na Cmentarzu Tyskim w Wartogłowcu.

„Trolejbus z bluesem” pojedzie do miejsc, gdzie mieszkał i tworzył Rysiek Riedel. W miejsca, w których powstawał zespół Dżem, w których napisano pierwsze teksty lub gdzie odbywały się pierwsze próby, a także tam, gdzie zespół po tych próbach się przenosił – chociażby do legendarnych „Jesion”.

Przewodnikami wycieczki będą Sebastian Riedel (syn wokalisty), który będzie umilał podróż swoją muzyką i opowieściami i Marcin Sitko (autor książek „Rysiek Riedel we wspomnieniach”).

Trasa przejazdu:

Dworzec PKP Tychy → Plac Świętej Anny → bar „Pod Jesionami” → Rynek Stare Tychy → Teatr Mały → Plac Baczyńskiego → Stadion Miejski → Stary Młyn → park browarniany → Park Miejski Solidarności → ul. Filaretów (mural) → lodowisko → SDK „Tęcza” → pomnik R. Riedla przy Urzędzie Miasta → ul. gen. S. Grota-Roweckiego → Brama Słońca → Al. Bielska → Paprocany → Dworzec PKP Tychy

Miejsce zbiórki: w holu głównego Dworca PKP Tychy, ul. Asnyka 1

Data: 02.07.2022. Godzina: 10:00

Brak wolnych miejsc!

Wydarzenie zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.