Trąbka muzycznym bohaterem koncertów umuzykalniających

0
59

Od niedawnego czasu w Raciborskim Centrum Kultury odbywają się koncerty umuzykalniające, które mają na celu poznać gości ze światem muzyki klasycznej i przedstawić jej tajemnicy i niuanse z pierwszych rąk.

Tym razem młodzi melomani poznawali tajniki zarówno gry na trąbce, jak i jej budowy, na koniec nawet tworząc własną trąbkę. Gościem piątkowego spotkania z muzyką był Bartosz Jałowiecki, który grę na trąbce studiuje na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, ponadto gra w Filharmonii Gorzowskiej i gościnnie w NOSPR-ze, a także w uczelnianych orkiestrach: dętej i smyczkowej. Co ciekawe pan Bartosz studiuje równolegle informatykę na Politechnice Śląskiej, takie połączenie muzyka z programistą zdarza się niezbyt często.

Na fortepianie akompaniował mu, a także wykonywał utwory solowe Jakub Czekierda, który wielokrotnie brał udział w koncertach umuzykalniających.

Dzieciaki z raciborskich szkół, klas 1-3 mogli poznać budowę trąbki, różne jej rodzaje, zastosowanie tłumika w trąbce. Niespodzianką było samodzielne konstruowanie trąbki z domowych lejków i rury (krąglików), na której nasz gość, Franciszek Borysowicz nawet zdołał zagrać.

Młodzi melomani usłyszeli utwory F. Chopina „Polonez A-Dur”- warto wspomnieć, że w tym roku obchodzimy rocznicę urodzin tego wielkiego kompozytora, „Marsz ołowianych żołnierzyków” z „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego, w którego rytm chętni mogli przemaszerować pod sceną. Ponadto wybrzmiał „Karnawał wenecki” – ludowa melodia neapolitańska – niezwykle trudna do zagrania na trąbkę. Improwizacje na temat tego utworu zaserwował na fortepianie Jakub Czekierda. Wybrzmiała również „Sonata D-Dur” H. Purcell’a, grana na dworze królewskim w Londynie w XVII wieku. Na koniec pojawiła się muzyka filmowa ze „Śniadania u Tiffany’ego” – czyli słynne „Somewhere over the rainbow” oraz muzyka z filmu „Va Bank”. A już prawdziwe ożywienie naszej młodej publiczności nastąpiła przy słynnym „Marszu Gladiatorów” czeskiego kompozytora J. Fucika.

Zapraszamy na kolejne koncerty, które już za miesiąc!