Spotkanie W punkt”, czyli relacja z wystawy: Światłem Malowane” autorstwa Alex Schiele 

0
103

Praca ze szkłem jako metafora rejsu artysty, samotnego kapitana pośród oceanu wyzwań oraz wyrzeczeń. Opowieść Aleksandry Kuczyńskiej von Alex Schiele o jej starciu z ulotnością delikatnego, a zarazem i ciężkiego tworzywa, jakim jest szkło. 

Dnia 17 listopada 2022 r. o godzinie 18:00 w RCK odbyło się kolejne spotkanie z serii „W punkt”, czyli cyklu rozmów z ciekawymi osobami przy filiżance kawy i herbaty. Główną bohaterką owego wieczoru była Aleksandra Kuczyńska oraz jej prace – rysunki na szkle, jak i wystawa malarstwa prezentowana w saloniku artystycznym ( I piętro RCK). 

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród społeczności Powiatu Raciborskiego. Na szczęście, mimo jego popularności, w RCK nie zabrakło miejsc siedzących, kawy, czy też herbaty.  

Publiczność brała aktywny udział w spotkaniu, zadając liczne pytania, na które artystka chętnie odpowiadała. Wśród nich było między innymi pytanie:

Skąd wzięło się twoje zamiłowanie akurat do szkła? Przecież istnieje niemal niezliczona ilość materiałów i tworzyw, z którymi łatwiej pracować. W odpowiedzi Alex Schiele wyjaśniła:

Praca z lustrem jest dla mnie wyjątkowa, wymaga niezwykłego skupienia, osadzenia w tym co tu i teraz, rozluźnienia a zarazem perfekcyjności. Niczym praca sapera, gdyż otwierając kolejną warstwę lustra można przez nieuwagę lub też czynniki niezależne od twórcy, zniszczyć pracę, nad którą pracowało się od wielu tygodni, bo lustro po prostu się ulotni[…].  

Artystka zaznaczyła też, że fascynuje ją drugie życie każdej z prac. Unikalne postrzeganie odbiorców, u których znalazły się jej dzieła i sposób, w jaki są odbierane. Szklane dzieła traktuje więc, jako wizualne notatki z obecności tu i teraz, które później otrzymują unikalne, indywidualne życie, funkcjonujące w ciągle zmieniającej się teraźniejszości. 

Podczas rozmowy padły też inne, równie interesujące pytania na temat życia i twórczości artystki w Kopenhadze. Między innymi: jak w kraju, który ma tak minimalistyczne podejście do sztuki mógł rozwinąć się ten niezwykły projekt? 

Z wypowiedzi autorki wynika, że projekt, a zarazem i firma Rondo Concept (nawiązująca do formy koła i osadzenia w tej cykliczności siebie, jako płynącego po oceanie pirata) nie tylko rozwinęła się w Kopenhadze, ale również tam powstała.

Sam pomysł na projekt narodził się w miejscu niejako ze szkłem powiązanym – na piaszczystej, kopenhaskiej plaży.  

Nawiązując do tematyki oceanu, artystka poruszyła też wątek pracy wokół działalności artystycznej. Współczesny twórca musi bowiem być zarazem: sterem, żeglarzem i okrętem. Prowadzić firmę, promocję, budować kontakty z ludźmi, dźwigać ciężkie (szklane) materiały, zajmować się ich obróbką, doborem, obramowaniem, jak i również ich pakowaniem. Mimo tej ciężkiej, a zarazem jakże kruchej pracy, Alex Schiele nie boi się nią dzielić. 

Pod koniec spotkania, uczestnicy mogli bowiem podejść do każdej z prac, zobaczyć w nich swoje odbicie i zrobić zdjęcia. Właśnie na tym autorce zależało, by odbiorca wpadł w interakcję ze światłem i jego odbiciem. Aby stworzył więź z danym dziełem kreując tym samym wciąż żywe tatuaże.  

Wszystkie prace będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc w RCK, a także nabyć je kontaktując się z autorką. Na kolejne spotkanie z cyklu „W punkt” RCK zaprasza już 12 stycznia 2023 r. Gościem specjalnym następnej edycji będzie artysta i grafik – Sławomir Gruca.