Spotkania autorskie w księgarni Liber

0
198

Księgarnia Liber od wielu lat jest miejscem, które często odwiedzają zarówno studenci, jak i pracownicy dydaktyczni. Jej właściciele postanowili wykorzystać ten fakt i zaczęli organizować spotkania autorskie.

Spotkania autorskie organizowane są jako promocja niedawno opublikowanej książki, którą można nabyć w tym popularnym na uczelni miejscu. Dotychczas zorganizowano trzy takie wydarzenia, podczas których dyskutowano o nowych książkach wydanych przez osoby związane z Uniwersytetem Śląskim. Przez dwa miesiące odbyło się, aż pięć takich spotkań.

Gościem pierwszego z nich był śląski reżyser, Krzysztof Zanussi. W czasie spotkania uczestnicy mogli posłuchać o pracach nad muzyką do filmów i współpracy z dwoma wybitnymi katowickimi kompozytorami – Wojciechem Kilarem i Henrykiem Mikołajem Góreckim.

Interesującym wydarzeniem była rozmowa pomiędzy prof. dr. hab. Bogdanem Dembińskim a pisarką Martą Obuch. Spotkanie to dotyczyło promocji najnowszej książki Profesora, poświęconej Platonowi, i zostało urozmaicone o rozmowę z autorką poczytnych komedii kryminalnych. Nastąpiło więc zderzenie pomiędzy literaturą naukową i popularną, z którego rozwinęło się wiele dyskusji.

W następnych tygodniach odbyło się spotkanie Z Philipem Byjem – doktorantem na Uniwersytecie Śląskim, który jest współautorem popularnej strony na Facebooku: Filozofia tak bardzo. Philip pochodzi z Zaporoża i od początku wojny tłumaczy na język polski relacje ukraińskich mediów, dotyczących wojny. Temat wojny ukraińsko-rosyjskiej od 24 lutego wzbudza wiele emocji. Uczestnicy spotkania mogli porozmawiać o nastrojach w społeczeństwie ukraińskim.

Tematyka trwającego na wschodzie konfliktu była obecna również w kolejnym, ostatnim wydarzeniu przed przerwą wakacyjną. Tematem spotkania była najnowsza książka Doktora Marcina Gacka pod tytułem: „Ukąszenie Monomacha: Konflikt pomiędzy Rzeczpospolitą i Moskwą w latach 1648-1667”. Socjolog wojny komentował, jak wyglądał spór w Ukrainie w XVII wieku. Stworzyło się pole do dyskusji na temat obecnej sytuacji politycznej i stosunków polsko-ukraińsko-rosyjskich.

Zachęcamy do obserwowania informacji o kolejnych wydarzeniach w księgarni.

Spotkania odbyły  się w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” Instytutu Książki.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię