Ślązacy w Żywieckim Parku Etnograficznym!

0
24

W ramach projektu realizowanego przy wsparciu Instytutu Roździeńskiego “Na Żywiecczyznę wróć!” – grupa inicjatywna udała się do Żywieckiego Parku Etnograficznego, gdzie mogła na żywo zobaczyć niesamowite zabytkowe zabudowy!

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Żywiecki Park Etnograficzny położony jest w malowniczym zakątku Polski, otoczonym zielonymi pagórkami i spokojnymi jeziorami. Już sam widok tego miejsca przywołuje uczucie spokoju i odprężenia. Park jest nie tylko odbiciem krajobrazu, ale przede wszystkim oknem w przeszłość, ukazującym życie i tradycje ludności Beskidów.

Głównym celem parku jest ocalenie dziedzictwa kulturowego i pokazanie go odwiedzającym w sposób przystępny i interaktywny. Spacerując po malowniczych alejkach, można natknąć się na autentyczne, przeniesione tu z różnych regionów Polski, chaty, stodoły i warsztaty rzemieślnicze. Każde z tych miejsc jest jak kawałek układanki, tworzącej barwny obraz życia naszych przodków.

Uczestnicy zwiedzali cały kompleks z przewodnikiem. Była to m.in. chata bogatego chłopa, małomiasteczkowa apteka czy też budynek szkoły z 1900 roku. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali. Po zwiedzaniu odbył się wspólny obiad, który przyczynił się do degustacji lokalnych specjałów. 

Wyjazd ten był ostatnim z serii wyjazdów w ramach projektu. Jesteśmy przekonani, że zaznajomienie z Żywiecczyzną utrwali niesamowity obraz regionu w oczach uczestników inicjatywy. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię